Hlavní navigace

Hypotéční úroky v jaké výši?

  • (neregistrovaný) 194.149.118.---

    21. 2. 2009 22:16

    Naše zaměstnankyně zakoupila s druhem na hypotéku nemovitost určenou k bydlení. Zaměstnankyně je v katastru nemovitostí zapsaná jako jeden z majitelů a je i jednou z účastníků hypotéky. Dům ale s druhem zatím opravují a nebydlí v něm. Trvalé bydliště mají tedy odlišné. Je možno si i v tomto případě uplatnit úroky z hypotéky a v případě že druh uplatňovat nebude, může si naše zaměstnankyně uplatnit úroky v plné výši?

    Děkuji

    JI

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 2. 2009 20:03

      beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: hypotéční úroky v jaké výši?
      na jaký účel zní úvěrová smlouva ?

    • 22. 2. 2009 20:53

      JI (neregistrovaný) 194.149.118.---

      Re: hypotéční úroky v jaké výši?
      Je to klasická hypotéka na dům k trvalému bydlení. Děkuji.

    • 22. 2. 2009 21:29

      beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: hypotéční úroky v jaké výši?
      takže koupě domu ? může být i údržba a změna stavby bytového domu - tam jsou podmínky jiné, důležité je proto znát účel poskytnutí úvěrové smlouvy. Pokud se jedná o koupi domu, pak jdete na § 15 odst. 3 ZDP písm. c), pak může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatnk předmět bytové potřeby vlastnil. V roce nabytí vlastnictví však stačí, jestliže předmět byt.potř.poplatník vlastnil ke konci zdaň.období. V případě koupě nemovitosti dochází k nabytí vlastnictví až vkladem do katastru nemovitostí, nikoli dnem uzavření kupní smouvy. U BP dle § 15 odst. 3 písm.c) musí být pro daňové účely splněna podmínka, že předmět BP slouží po celé zdaňovací období k trvalému bydlení poplatníka nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů . U bytové potř. uvedené v § 15 a) a c) je stanoveno, že stačí, aby k nabytí vlastnictví došlo alespoň ke konci zdaň.období, není zde ale výslovně uvedeno, že ke konci tohoto období musí být taková BP užívána k trvalému bydlení, tzn. že postačuje, aby byla užívána k trvalému bydlení po celý rok až v dalším zdaňovacím období.Pokud je účastníkem úvěrové smlouvy více zletilých osob, může buď 1 uplatnit vše nebo všichni poměrnou částkou, tj. stejným dílem. Pozor - účastníkem smlouvy není ručitel.

    • 11. 3. 2009 23:23

      JI (neregistrovaný) 194.149.118.---

      Re: hypotéční úroky v jaké výši?Otázečka
      Ještě otázečka, zaměstnankyně má hypotéku a byla zapsána jako vlastník domu již v roce 2007 kdy úroky neuplatňovala. V rolce 2008 se pustili do přestavby domu a trvalé bydliště má tedy odlišné. Je problém uplatnit tedy úroky za rok 2008?

      Moc děkuji

      JI

    • 12. 3. 2009 9:11

      JI (neregistrovaný) 193.179.97.---

      Re: hypotéční úroky v jaké výši?Otázečka
      Účel je : koupě nemovitosti

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).