Hlavní navigace

Faktura za škodu

  • (neregistrovaný) 89.24.30.---

    21. 2. 2009 22:54

    Dobrý den, přepravní firma nám během přepravy poškodila stroj, uznala nám reklamaci a požaduje po nás vystavení škodní faktury bez DPH. Mohu takovou fakturu vystavit i když jsem plátce DPH? Nevystavuji se vystavením takove faktury problémům z FÚ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 2. 2009 23:32

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 84.42.185.---

      Re: Faktura za škodu
      Škoda není zdanitelné plnění podle § 2 ZDPH, proto bez DPH.

      Hezký den!

    • 30. 6. 2009 7:29

      oo (neregistrovaný) 90.176.143.---

      Re: Faktura za škodu
      Dobrý den nezlobte se mohl byste mi prosím upřesnit kde v zákoně o DPH najdu že škoda není zdanitelné plnění pod § 2 jsem našla pouze předmět daně a §51 a §61 uvádí osvobození od DPH, ale v těch se škoda neuvádí děkuji

    • 2. 7. 2009 13:31

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 80.188.72.---

      Re: Faktura za škodu
      Aby něco mohlo být zdanitelným plněním, musí to být předmětem daně.

      Podle podle § 2 ZDPH není škoda předmětem daně, protože se nejedná o dodání zboží, ani o poskytnutí služby ani o nějaký jiný titul, který je vyjmenován v § 2.

      Hezký den!

    • 25. 8. 2009 13:52

      nina (neregistrovaný) 86.49.89.---

      Re: Faktura za škodu
      dobrý den, souhlasím s pavlem, ale ještě je otázkou, co se rozumí škodou...tím se rozumí ponižení majetku, který bude v důsledku této škody vyřazen(likvidace). V tomto případě asi budete muset tento stroj nechat opravit....a bude vám fungovat dále, takže mě by přišlo lepší vystavit přepravní firmě fakturu s DPH, která bude rovna faktuře za opravu. Toť tedy jen můj názor, řešila jsem toto ve firmě, kde prodávali zboží a fa Toptrans poškodila zboží...také chtěli fakturu bez DPH, ale já jsem tvrdila, že pokud toto žboží bylo jen škráblé a tudíž jsem ho dále mohla prodat třeba jen se slevou...fakturovali jsme toptransu tuto slevu s DPH. Tenkrát se radili se svým daň. poradcem a nakonec mi dali za pravdu. Tak fakt nevím....ono se totiž řekne škoda a všichni vědí, že je to bez dph. Ale myslím, že tam musí být ta likvidace.

    • 26. 8. 2009 14:41

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 80.188.72.---

      Re: Faktura za škodu
      Mám jiný názor.

      Že by se musel majetek v důsledku škody vždy vyřazovat není pravda. Výše uvedená definice je pouze pro účely § 25/2 ZDP.

      Škodou ale může být i pozdní dodání zboží etc. Škoda se většinou chápe mnohem šířeji než podle ZDP.

      Pokud vezmu Vámi uvedený příklad. Fakturovali jste poškozené zboží přepravci s DPH. Myslíte, že přepravce si z faktury za opravu cizího zboží odečte DPH? O jaké plnění by šlo? Určitě si DPH neodečte. A DPH je ze své podstaty neutrální. Dodavatel DPH odvede, příjemce si DPH odečte. Zde by byla porušena neutrálnost DPH.

      Co jste mu vlastně fakturovali? Jestli škodu, tak bez DPH, jestli opravu zboží, on si opravu objednal? Jestli jste fakturovali slevu z ceny, vy ze slev odvádíte DPH?

      Nevidím jediný důvod, proč ze škod odvádět DPH. Za starého zákona na to byl i Pokyn řady D.

      Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).