Hlavní navigace

Placení služebmí cesty o víkendu

  • (neregistrovaný) 213.28.61.---

    8. 3. 2009 19:25

    Dobrý den,
    jsem zaměstnavatelem vyslán na služební cestu o víkendu (zahraniční).
    Protože zaměstnavatel chce, abych v pondělí časně ráno byl na pracovišti,
    posílá mně na služební cestu v již v neděli.
    Z práce vyjíždím v neděli v 6.00 a na místě jsem 18.00.
    V neděli tedy pouze cestuji. Naleží mi za neděli mzda?
    V případě úrazu v neděli (např. havárie ne vlastní vinou) jde o pracovní úraz?

    Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 3. 2009 19:58

      ema (neregistrovaný) 88.103.110.---

      Re: Placení služebmí cesty o víkendu
      Pokud Vám to zaměstnavatel nařídil, tak by Vám měla náležet mzda za práci ve dnech prac. klidu a za služ. cestu stravné a zaměstnavatel Vám může rovněž poskytnout kapesné do výše 40% zahr. stravného.

    • 8. 3. 2009 21:26

      VH

      Re: Placení služebmí cesty o víkendu
      Pokud v neděli nezačnete konat práci podle pracovní smlouvy (= vyplývá z dotazu), mzda vám za tento den nenáleží, ale okamžik zahájení PC (v neděli 6.00 hodin) se projeví v nároku na stravné.

    • 8. 3. 2009 22:04

      Chose (neregistrovaný) 213.28.61.---

      Re: Placení služebmí cesty o víkendu
      >>>Dobrý den,
      >>>jsem zaměstnavatelem vyslán na služební cestu o
      >>>víkendu (zahraniční).
      >>>Protože zaměstnavatel chce, abych v pondělí časně
      >>>ráno byl na pracovišti,
      >>>posílá mně na služební cestu v již v neděli.
      >>>Z práce vyjíždím v neděli v 6.00 a na místě jsem
      >>>18.00.
      >>>V neděli tedy pouze cestuji. Naleží mi za neděli
      >>>mzda?
      >>>V případě úrazu v neděli (např. havárie ne vlastní
      >>>vinou) jde o pracovní úraz?
      >>>
      >>>Děkuji za odpověď
      >>
      >>Pokud Vám to zaměstnavatel nařídil, tak by Vám měla
      >>náležet mzda za práci ve dnech prac. klidu a za služ.
      >>cestu stravné a zaměstnavatel Vám může rovněž
      >>poskytnout
      >>kapesné do výše 40% zahr. stravného.

      >
      >Pokud v neděli nezačnete konat práci podle pracovní
      >smlouvy (= vyplývá z dotazu), mzda vám za tento den
      >nenáleží, ale okamžik zahájení PC (v neděli 6.00 hodin) se
      >projeví v nároku na stravné.

      Připadá mi to nespravedlivý, pokud zaměstnavatel chce aby
      jel v neděli (viz.dotaz) a pak to nezaplatil.
      Je to někde v zákoníku práce přesně definováno – mzda = cesta na PC o víkendu?

    • 9. 3. 2009 9:38

      VH

      Re: Placení služebmí cesty o víkendu
      § 210 ZP uravuje jinou situaci, než na kterou je dotaz směrován: zatímco podle dotazu zaměstnanec práci v neděli nekoná (= není nárok na mzdu), podle § 210 sice také práci nekoná, ale tento časový úsek spadá do jeho pracovní směny (= mzda nebo náhrada mzdy).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).