Hlavní navigace

Trvale bydliste v OP

 • (neregistrovaný) 199.64.72.---

  13. 3. 2009 18:09

  Prosim Vas, Jirino, rozum do hrsti:
  - Kdyby zakon o dani z prijmu vyzadoval trvale bydliste z OP, tak to v nem tak stoji.
  - Trvale uzivani nemovitosti k bydleni (ktere zakon vyzaduje) nema se zaznamem v OP nic spolecneho. Ja mam taky zaznam v OP ve strednich Cechach a bydlim na jizni Morave. Zaznam v OP prece nelze povazovat za dukaz uzivani nemovitosti k trvalemu bydleni!
  - Jinak receno, tazatelka ma narok na odecet uroku, pokud v nemovitosti doopravdy bydli. Jak presvedcit mzdovou ucetni nebo financni urad, to je jina otazka... :-) Ale narok na snizeni danoveho zakladu jednoznacne mate.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 3. 2009 23:12

   www (neregistrovaný) 86.61.145.---

   Re: Trvale bydliste v OP
   Další podmínkou pro uplatnění odpočtu úroků, která se uplatní v případě koupě, výstavby nebo oprav a úprav bytu či domu, je, že předmět bytové potřeby musí poplatník ve zdaňovacím období užívat k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. V případě výstavby, změny stavby nebo koupě rozestavěné stavby stačí, když předmět bytové potřeby bude poplatník užívat k trvalému bydlení vlastnímu či uvedených osob po nabytí právní moci kolaudačního rozhodnutí. Odpočet úroků za zdaňovací období, v němž není stavba zkolaudována a po kolaudaci nezačne být užívána, tedy provést nelze.

   Užíváním k trvalému bydlení se rozumí skutečné užívání bytu či domu, nikoliv jen přihlášení k trvalému pobytu. V praxi je však porovnání adres předmětu bytové potřeby a poplatníka uplatňujícího odpočet úroků prvním a s ohledem na kapacitu a angažovanost správců daně také zpravidla jediným kontrolním kritériem. V případě pochybností ale může dojít i na dokazování této skutečnosti například účty za elektřinu nebo svědeckými prohlášeními sousedů.

  • 13. 3. 2009 23:58

   Kviiik (neregistrovaný) 89.103.119.---

   Re: Trvale bydliste v OP
   Ano, to je vyjadreni kohosi zkopirovane z webu. Musim ale zopakovat, ze je tohle kontrolni kriterium nespravne, jakkoliv je hojne vyuzivane - trvale bydliste v OP nemusi mit s uzivanim nemovitosti k bydleni vubec nic spolecneho a proto ho (logicky) nelze uzivat jako dukazni prostredek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).