Hlavní navigace

Dotace-prosím LeaX

• (neregistrovaný) 80.188.66.---

14. 3. 2009 6:25

Dobrý den, prosím, všimla jsem si, že jste odpovídala mj.také na dotaz o datacích. Začínám účtovat zemědělce, který je využívá, ale nevím, kde mám o nich najít podrobnosti,můžete mi poradit? Nikdy jsem se s nimi zatím nesetkala, tak nevím, kde hledat v zákonech. Děkuju
    Minda

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 3. 2009 14:33

LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

Re: Dotace-prosím LeaX
      A co Vás přesně zajímá? Dotace fungují u podnikatelů vesměs na stejném principu:
      - investiční dotace snižují vstupní cenu majetku
      - provozní dotace se účtují do výnosů (příjmů)

• 14. 3. 2009 16:25

Minda (neregistrovaný) 80.188.66.---

Investiční dotace - tj. par. 4ZDP, odst.1 písm.t? Ty teda nejsou daňové.
      Ostatní - provozní - (nemám představu co jsou provozní dotace - to je prostě na celkový provoz, jen ne třeba na nákup strojů, budov, na jejich tech. zhodnocení atd? Mohou z nich platit třeba fa. za telefony? :-)
      Omlouvám se, musím Vám připadat jako trouba, ale opravdu se s dotacemi setkávám prvně a nevím, kde o nich hledat informace.
      Minda

• 15. 3. 2009 10:38

Představu máte zhruba správnou. Investiční dotace snižuje vstupní cenu pořizovaného majetku nebo TZ (tj. nevstupuje do zdaňovaných příjmů).
      Vždy je třeba zkoumat, za jakých podmínek je dotace přidělena (dotace se přiděluje na základě rozhodnutí - v něm uvedeny podmínky, příp. podmínky vyplývají z žádosti o dotaci). Provozní dotace je většinou třeba vykrývat výdajovými (nákladovými položkami), ovšem zemědělství je specifické tím, že některé dotace získá zemědělec bez potřeby je dokládat výdaji - např. dotace na plochu apod.
      Na dotace není nějaký jednotný "mustr". Ke každé je třeba přistupovat individuálně a s největší možnou opatrností, neboť v případě porušení podmínek následuje vratka a nemalé sankce.

• 15. 3. 2009 10:44

Minda (neregistrovaný) 80.188.66.---

Moc děkuju, z toho teda vyplývá, že na každou dotaci mi budou muset přinést papír a podle toho posoudím, jak budu účtovat:-)
      Moc jste mi pomohla.
      Minda

• 15. 3. 2009 12:47

D. (neregistrovaný) 88.101.78.---

Většinou z Programu rozvoje venkova (osa I - IV) se jedná o dotace investiční, dotace na plochu jsou jasné a máte ještě nějaké jiné? Mě třeba zajímá dotace mladý zemědělec - záloha na dotaci 500 tis. v r. 2008, koupě stroje 200 tis. v r. 2008 a uplaňování nákladů % z příjmů. Víte někdo?

• 15. 3. 2009 13:07

Kukněte do podmínek pro přidělení dotace (resp. smlouvy) - obvykle tam najdete, že je povinnost vést účto nebo DE (nehledě na DPFO a přílohu č. 1).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).