Hlavní navigace

DE-účtování telefonu-začátečník

 • (neregistrovaný) 89.24.34.---

  16. 3. 2009 15:13

  Dobrý den, začátečník prosí o radu:

  mám fakturu od T-Mobile, kde platím telefon a internet, měsíčně kolem 2000,- Kč, vedu daňovou evidenci, nejsem plátce DPH, mám truhlářství.
  Jaká část je rozumná dávat z této sumy na osobní spotřebu (1/3)?
  Jak správně fakturu zaúčtuji? Do knihy faktur v plné výši a v peněžním deníku rozliším úhradu pro podnikání a osobní spotřebu nebo mohu zahrnout do knihy faktur pouze část faktury pro podnikání a to i do peněžního deníku?

  Telefon platím složenkou a u jednoho dokladu o zaplacení jsem vyhodil fakturu, je třeba si vyžádat opis faktury nebo to můžu dát do výdajů bez náležité faktury?

  Děkuji za radu.

  Honza

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 3. 2009 16:13

   E. (neregistrovaný) 88.103.110.---

   Re: DE-účtování telefonu-začátečník
   Pokud telefon i internet používáte k podnikání a internet máte na PC v kanceláři, pak je možné dávat 1/3 do osobní spotřeby a 2/3 do podnikání /vždy je nutné pamatovat na to, že to pak při případné kontrole musíte obhájit! Např. nemáte pevnou linku, na internetu hledáte zakázky, nabízíte zboží, máte tam své stránky atd/ - podle toho to posuzujte.
   Pokud máte internet na PC doma, pak je větší pravděpodobnost, že ho více využíváte k soukr. účelům /vč. členů rodiny/, pak je vhodnější 50/50.
   Účtovat v DE můžete oběma způsoby nebo i tak , že celý rok účtujete 100% a až do daň. přiznání si o částku spadající do osobní spotřeby navýšíte daněné příjmy. Tuto částku uvedete do uzávěrkových příjmů .
   Ke každému dokladu o zaplacení je nutné mít fakturu, ze které je zřejmé, za co a kolik mělo být placeno. Požádejte o opis.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).