Hlavní navigace

Prodej majetku při přerušení podnikání

  • (neregistrovaný) 88.103.136.---

    21. 3. 2009 12:39

    OSVČ vede DE, je plátcem DPH. 14.1.2008 přerušil podnikání. Zároveň od října 07 do října 08 zaměstnancem, dále studentem VŠ.
    1) až 10.3.2008 prodal motocykl zařazený do OM, u kterého uplatnil při nákupu odpočet DPH, za cenu nižší než ZC. DPH odvedl v 1.Q z ceny prodejní, dále podává 0 přiznání.
    2)14.1. při oznamování přerušení živnosti na VZP i OSSZ musel zaplatit zálohy na pojistné listopad a prosinec 07, aby je v únoru a dubnu zase získal zpět jako přeplatek za 07.

    Pročítám diskuse, hledám v zákonech, ale stále si nevím zcela rady, omlouvám se za poněkud dlouhý dotaz.

    Hlavní otázka zní, zda je možné v době přerušení živnosti prodat DM?

    chci postupovat podle bodu a), čili:
    a) ponechat v DM, příjem z prodeje dát do P dle §7, uplatnit 1/2 ročního odpisu a dál odečíst ZC (nevím zda celou nebo jen do výše prodejní ceny). Kam vlastně zapsat příjmy a úpravy v DP, myslím ř.101,102,104,105. Z hlediska DPH pak už nic. P a V vstupují do VZ pro pojistné.

    b) pokud by nešlo při přerušení prodat, musel by nejprve vyřadit z OM do osobního užívání, příjem zdanit dle §10, do výdajů dát ZC do výše příjmů z prodeje, takže ZD 0, nevstupuje do VZ pro pojistné, ale musel by odvést DPH ze vstupní ceny motorky při nákupu, což ale neudělal. Co s tím (případně)?

    c) zaplacené pojistné v roce 2008 nelze dát do výdajů, příjmy z přeplatku jsou daňovým příjmem. Přijdou v DP do P na ř.101 nebo do tab.E a ř.105?

    d) do přehledů pojistného se uvádí P a V upravené dle tab.E a ř.105 a 106 DP nebo jen ř.104?

    Pokud odpovíte, moc děkuji. Kusé informace mám i z FÚ, na příslušném by příjem z prodeje dali normálně do §7, na jiném nejdřív nevěděli a pak navrhli postup dle §10. Tomu by zřejmě odpovídal i výklad §4 odst.4 ZDP.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).