Hlavní navigace

OSVČ - přechod na paušální výdaje

  • (neregistrovaný) 86.61.132.---

    23. 3. 2009 13:57

    OSVČ uplatňuje výdaje ve skutečné výši. V roce 2009 chce použít paušální výdaje, proto už v přiznání 2008 dodaňuje neuhrazené pohledávky k 31.12.2008 přes tabulku E v DaP.

    Pokud by za rok zjistil, že jsou pro něj přece jen výhodnější skutečné výdaje než paušální, je v tom nějaký problém? Může použít pro rok 2009 skutečné výdaje, i když za rok 2008 dodaňoval pohledávky?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 3. 2009 14:49

      Vladimír 2

      Re: OSVČ - přechod na paušální výdaje
      Obávám se, že na to může odpovědět pouze ten, kdo poradil to dodanění již v r. 2008
      Určitá možnost je podle § 34b/1 z. 337/1992 Sb.

    • 24. 3. 2009 11:15

      Jojo (neregistrovaný) 86.61.132.---

      Re: OSVČ - přechod na paušální výdaje
      Ten postup s dodaněním pohledávek už v řádném přiznání 2008 je správný (vyhnete se tím placení penále v případě podání dodatečného přiznání).

      A odpověď už také znám. Pokud OSVČ přesto zůstane v roce 2009 u skutečných výdajů, nic se neděje. Podá dodatečné přiznání za rok 2008, kde jí vyjde přeplatek daně.

    • 24. 3. 2009 12:24

      Vladimír 2

      Re: OSVČ - přechod na paušální výdaje
      A na co se tedy ptáte? V kterém zákoně to lze nalézt?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).