Hlavní navigace

Mateřská

• (neregistrovaný) 212.71.135.---

23. 3. 2009 16:39

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kamarádka byla na mateřské dovolené, teď holčička chodí už do školky a ona zůstala jako žena v domácnosti už třetí měsíc, podmínky tedy nevím, jestli zdravotní jí platí stát to nevím, jen to že sociální si neplatí a teď uvažujou o dalším dítěti a nevíme jak to bude z mateřskou, z čeho se bude počítat, nebo jestli si nemá sociální platit, já bohužel zkušenosti nemám tak prosím o radu pokud se s tím někdo už setkal. Děkuji moc

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 3. 2009 16:50

katka M (neregistrovaný) 92.62.224.---

Re: mateřská
      Hodně záleží na tom, zda byla po dobu RD zaměstnána, či ne. Pokud zaměstnána nebyla, nárok na mateřskou nemá, až po porodu si může zažádat o rodič.příspěvek a bude mít nárok pouze na 4letou variantu. K nároku na mateřskou musí splnit podmínku nemoc. pojištění v posledních dvou letech 270 dní, což by splnila pokud na RD byla zaměstnána nebo si jako OSVČ platila nemocenskou. Jako žena v domácnosti si musí sama platit zdravotní pojištění.

• 23. 3. 2009 17:13

irča (neregistrovaný) 88.101.48.---

trochu Vás poopravím - pokud se žena půjde nahlásit na VZP, že se stará o dítě do 7 mi let, tak se stává automaticky pojištěncem státu (nemusí ZP doplácet), SP se také neplatí, ale tady ta doba by se jí nepočítala do důchodu

• 23. 3. 2009 17:21

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

A já ještě trochu poopravím: Pojištěna státem jako osoba pečující o dítě do 7 let bude pouze tehdy, pokud dítě nechodí do školky na víc, než 4 h denně. Co se týká té možnosti pobírat mateřské dávky - pak opravdu záleží na tom, zda má Vaše kamarádka zaměstnavatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).