Hlavní navigace

Neplacené volno při návštěvě lékaře?

• (neregistrovaný) 90.178.9.---

25. 3. 2009 17:35

Dobrý den, prosím o radu... Máme zaměstnance na zkrácený úvazek (4 hodiny denně), avšak poslední dobou se rozhodl, že bude navštěvovat lékaře cca 2x do měsíce, nejen že vzniká problém, kdo ho na jeho místě v onu dobu nahradí, ale bylo mu to propláceno jako placené volno. Zaměstnance jsem požádala, aby k lékaři chodil po pracovní době, bylo my řečeno že to nejde. Nyní jsem však zjistila, že onen lékař má ordinační hodiny od 8 do 20 hodin. Můžu zaměstnanci z tohoto důvodu na další návštěvy dát NEPLACENÉ volno? Přímo v nařízení vlády 590/2006 je uvedeno, že náhrada náleží pokud vyšetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.... Můžu to vyřešit tím neplaceným volnem (kdy by to pro zaměstnance už nebylo tak pohodlné, vlastně ho teď platíme jako by tam byl a práci za něj většinou dělam já) :-(, nebo je jiný způsob jak to řešit? MOC DĚKUJI ZA RADU! Katka P.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 3. 2009 17:58

Katka P. (neregistrovaný) 90.178.9.---

Re: Neplacené volno při návštěvě lékaře?
      Moc děkuji a můžu ještě dotaz, je k tomu potřeba nějaká žádost toho zaměstnance o neplacené volno (což by se mu také asi nechtělo a možná by se u lékaře přeobjednal) nebo prostě postačí, když mu to dam do mzdy jako NEPLACENÉ ?

• 25. 3. 2009 18:03

yy (neregistrovaný) 94.112.26.---

Stačí neplacené, protože vy můžete taky třeba (např. u jiných zaměstnanců) zjistit, že např. nejbližšího lékaře bydlišti nebo pracovišti (VN č. 590/2006 Sb,) má třeba zubaře v místě bydliště, ale on má známého v jiném městě, je pryč 8 hodin a vy mu zaplatíte např. 4 hodiny - tj. dobu kterou by potřeboval na lékaře v místě bydliště a další 4 hodiny dáte jako neplacené.

• 25. 3. 2009 18:07

Moc děkuji, ušetřila/ušetřil jste mi hromadu času s hledáním - tohle zní logicky (nejbližší lékař tohoto typu je cca 20 km a zaměstnanec jezdí cca 70 km), ale spíš to vidim jednoznačně z toho důvodu že po skončení pracovní doby (jen 4 hoďky dopoledne) je hromada času si zajet k doktorovy třeba 200 km daleko:-) Díky a hezký zbytek dne Katka

• 25. 3. 2009 18:16

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Ono to není jenom logice, toto je přímo v příloze k nařízení vlády 590/2006, která toto řeší. Logické by bylo neplatit za návštěvu u lékaře náhradu žádnou.

• 25. 3. 2009 18:14

Ono se nejedná o klasické neplacené volno, o které zaměstnanec žádá, když ho chce, ale o volno bez náhrady mzdy. Správně byste opravdu měli zjistit, zda není možná návštěva toho lékaře mimo pracovní dobu , např. pokud zaměstnanec má pracovní dobu pouze od rána do poledne a má jít na odběr krve, který se provádí jen ráno, tak těžko může jít k lékaři odpoledne. Nebo pokud se doma zraní ráno, tak asi nepůjde ráno do práce a odpoledne k lékaři, ale půjde se dát ošetřit hned ráno. V takovém případě se pak zjišťuje doba nezbytně nutná (tzn. doba ošetření a dojezd do práce). Když např. zam. pracuje od 6. h a lékař ordinuje od 8 h a zaměstnance ošetřuje od těch 8 do půl 9 a půl hodiny trvá dojezd na pracoviště, pak je doba nezbytně nutná, kterou mu platíte 1 h (pokud nemohl jít po pracovní době). Bez náhrady mzdy bude mít dobu od 6 do 8 hodin, protože v tu dobu nešlo o ošetření. Pokud se ale jedná o plánovaná vyšetření a může chodit mimo pracovní dobu, pak to má bez náhrady mzdy. Zaměstnavatel to může zjistit i u toho lékaře, proč je ten zaměstnanec objednáván pouze dopoledne a zda není možné vyšetření mimo zaměstnancovu pracovní dobu. Případně je také možné přehodit mu směny, pokud dělá na směny. Prostě má jít ráno k lékaři? Fajn, tak ten den máš odpolední. A jestli ten čas fakt musíte platit - a on chodí často - tak mu dejte na pohyblivých složkách mzdy o to méně (pokud nějaké dostává).

• 25. 3. 2009 18:25

:-( začínám se v tom ztrácet.... jde o rovnátka na zuby - takže určitě to jde i odpoledne... dokud jsem nezjistila ordinační hodiny toho lékaře, přišlo mi to normální, ale vzhledem k tomu že to začalo být pravidelné (2x do měsíce) a pořád řeším kdo tam bude (směnu nejde prohodit na odpoledne) a zaměstnanec si zvykl na to že jen oznámí ten a ten den že jde k zubaři, tak upřímně mě to přestává bavit a snažím se z toho "vybruslit" ale tak aby nebylo nic proti jeho právům ale taky aby my jsme neplatili zbytečně..... můžu ještě dotaz? zaměstnanec tedy půjde k tomu zubaři v pracovní dobu, já to budu evidovat jako neplacené volno a co pak sociální a zdravotní? platíme ho mi nebo zaměstnanec nám, po tom co my ho uhradíme? (ufff proč neřeším jen dovolenou - to je pohoda:-) )

Děkuji K.

• 25. 3. 2009 18:36

Řekněte mu, že vyšetření u lékaře, který ordinuje v takovém časovém rozpětí lze jistě s ním dohodnout tak, aby nezasahovalo do jeho pracovní doby. A pokud je obdobný lékař blíže, tak nebude dostávat náhradu mzdy za to, aby mohl jezdit daleko. Nejde o klasické neplacené volno, jde o volno bez náhrady mzdy, to je rozdíl. Zdravotní pojištění se za to neodvádí.

• 25. 3. 2009 18:40

Paní Jiřko jste ZLATÁ! Moc díky a přeji krásný zbytek dne:-) a zítra to ze zaměstnancem dořešim:-) ještě jednou díky:-) Katka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).