Hlavní navigace

Kolaudace vs. návrh na vklad do katastru

• (neregistrovaný) 83.208.167.---

26. 3. 2009 12:09

Dobrý den, dodavatelsky jsme vybudovali v prosinci 2008 čerpací stanici, která byla v prosinci 2008 i zkolaudovaná (i nabytí právní moci). Návrh na vklad do katastru však až v roce 2009. Prosím, poraďte jak s účetními x daňovými odpisy, odkdy mohu zařadit?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 3. 2009 14:38

Ma (neregistrovaný) 213.195.234.---

Re: Kolaudace vs. návrh na vklad do kata
      Odepisování hm maj je možno začít tehdy, kdy je majetek daný do užívání-pokud splní všechny zákonné předpoklady dané zvláštním zákonem pro používání hm maj.U stavebních děl, pokud je ve stavebním řízení nařízena kolaudace, je dnem zahájení užívání hmotného majetku den nabytí právní moci kolaudace. Zvláštním zákonem je v tomto případě stavební zákon. V případě, že je majetek - stav.dílo - uvedeno do užívání v období od 1.1.-31.12. - je možno odepsat do nákladů celou roční částku stanovenou zákonem daně z příjmů.
      Měla jsem stejný případ a postupovala jsem podle výše uvedeného textu.

• 27. 3. 2009 7:51

IvanaB (neregistrovaný) 83.208.167.---

Ještě moc prosím - to datum návrhu na vklad do katastru se používá jen v případě, že pořizuji nemovitost koupí a ne výstavbou?

• 27. 3. 2009 16:17

právník1 (neregistrovaný) 193.179.187.---

Dobrý den, dodavatelsky jsme vybudovali v prosinci 2008 čerpací stanici, která byla v prosinci 2008 i zkolaudovaná (i nabytí právní moci). Návrh na vklad do katastru však až v roce 2009. Prosím, poraďte jak s účetními x daňovými odpisy, odkdy mohu zařadit?
      Odepisování hm maj je možno začít tehdy, kdy je majetek daný do užívání-pokud splní všechny zákonné předpoklady dané zvláštním zákonem pro používání hm maj. U stavebních děl, pokud je ve stavebním řízení nařízena kolaudace, je dnem zahájení užívání hmotného majetku den nabytí právní moci kolaudace. Zvláštním zákonem je v tomto případě stavební zákon. V případě, že je majetek stav.dílo - uvedeno do užívání v období od 1.1.-31.12.
      - je možno odepsat do nákladů celou roční částku stanovenou zákonem daně z příjmů. Měla jsem stejný případ a postupovala jsem podle výše uvedeného textu.

Ještě moc prosím - to datum návrhu na vklad do katastru se používá jen v případě, že pořizuji nemovitost koupí a ne výstavbou?

Kolaudační rozhodnutí se na katastr podává nikoliv vkladem (který se navrhuje a katastr jej schvaluje), ale záznamem, kdy skutečnost (koluadace) již nastala a katastr to jen zapíše. Kupujete-li nemovitost, dáváte na katastr kupní smlouvu s návrhem na vklad, katastr o tom rozhoduje a Vy se stáváte jejím vlastníkem dnem povolení vkladu do katastru, ale se zpětnou platností (k datu podání návrhu na vklad).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).