Hlavní navigace

Odpočtu si manželku nebo má podat DP?

  • (neregistrovaný) 84.42.213.---

    26. 3. 2009 23:24

    Manželka měla příjem z dohody o pracovní činnosti (DPČ) pod 68000, ale kromě toho si vydělala dohodami o provedení práce (DPP, zaplacena srážková daň), když se ale tyto příjmy sečtou, je to přes 68000. Jiné příjmy neměla.

    Předpokládám, že si ji asi nebudu moci uplatnit na slevu na mé dani - nebo se pletu? Kdyby si podala přiznání a uvedla jen příjem podle potvrzení o DPČ, vrátili by jí moc málo. I kdyby k tomu šly nějak přičíst příjmy z DPP a srážkové daně (nevím, jak to zadat do DP), zdaleka se to nevyrovná odpočtu. Co s tím?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2009 0:56

      Tom (neregistrovaný) 84.42.213.---

      Re: Odpočtu si manželku nebo má podat DP
      Ještě mě napadlo - lze stále použít společné zdanění manželů? Vím, že se mluvilo o tom, že to nebude mít smysl z důvodu jednotné daně, v našem případě by se nám ale pořád vyplatilo... V zákoně jaksi chybí § 13a.

      Když jsme o tom dál přemýšleli, příjem z DPP by se asi započítávat neměl, takže si manželku odečtu. Je to podobný příjem jako např. úroky z vkladů, které jsou také zdaněny extra a do DP se nepíšou. Může to někdo potvrdit?

    • 27. 3. 2009 1:08

      dana1 (neregistrovaný) 88.101.2.---

      Re: Odpočtu si manželku nebo má podat DP
      Společné zdanění již použít nelze, naposledy v r. 2007. DoPP bych za vlastní příjem považovala, ale raději počkejte, co ostatní. V tuhle noční hodinu už mi to moc nemyslí :o)

    • 27. 3. 2009 6:39

      xy5

      Re: Odpočtu si manželku nebo má podat DP
      těch příjmů, které se nezapočítávají, je málo (abyste si mohl odečíst slevu na manželku)
      DoPP mezi ně ale patří, SZM bylo zrušeno

    • 27. 3. 2009 16:30

      Tom (neregistrovaný) 85.207.42.---

      Re: Odpočtu si manželku nebo má podat DP
      Díky za rady, manželku odečtu a pak uvidíme. Doufám, že nebudou chtít nějaké čestné prohlášení, že měla méně než 68 kKč :-)

    • 27. 3. 2009 22:53

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Odpočtu si manželku nebo má podat DP
      Je to na Vaši odpovědnost a není vyloučeno, že její prohlášení budou chtít. Do toho limitu 68000 se započítávají všechny hrubé mzdy, hrubé odměny ze všech dohod, nemocenské a mateřské dávky, podpora, důchod... Takže pokud součet toho všeho jí dělá víc než 68000, neměl byste slevu na manželku uplatnit.
      Co se týká jejího přiznání, tak do toho by uváděla jen příjmy daněné zálohovou daní a ty zálohové daně. Příjmy, ze ktrých jí byla sražená srážková daň se do jejího přiznání neuvádí, protože tato daň je již konenčná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).