Hlavní navigace

DPP a cestovné

 • (neregistrovaný) 212.96.176.---

  29. 3. 2009 18:55

  od přístího týdne bude v naší firmě zaměstnáno cca 15 zahraničních pracovníků. Vedení s nimi domluvilo, že jim zaplatí, jízdenku z místa bydliště do Brna. Ekonom společnosti to chce dát přes cesťák. Kdyby se jim to dalo navíc do výplaty bylo by to jednodušší, ale bylo by tam pojistné a to u cesťáku není. Je to vůbec možné proplatit cestovné cizincům??

  A já se ptám jestli mám tedy do Dohody o provedení práce zabudovat i nějakou formulku, že se strany dohodly na zaplacení cestovného. Nebo to nikde psát nemám a jízdenky nechat na pokladně proplatit. Navíc jsou jízdenky v cizí měně, jakým kurzem to mám přepočítat. Aktuálním ke dni proplacení nebo ke dni kdy byla jízdenka zakoupena?? Chcou totiž české koruny.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 3. 2009 20:02

   MirkaP. (neregistrovaný) 213.226.241.---

   Re: DPP a cestovné
   Do DPP napište, že tato dohoda zakládá vznik nároku na cestovní náhrady. Pak musíte vyrobit služební cesty z místa bydliště do Brna, v čemž bych viděla ten největší problém.
   Kurz dle vnitřního předpisu.

  • 29. 3. 2009 20:07

   kocmanová (neregistrovaný) 212.96.176.---

   Re: DPP a cestovné
   Jedná se pouze o jednu jedinou cestu když přijeli, jsou tu někde ubytováni. Takže když to zapracuju do DPP tak je to možné.

  • 29. 3. 2009 20:17

   MirkaP. (neregistrovaný) 213.226.241.---

   Re: DPP a cestovné
   Vzhledem k tomu, že Fú nemají rádi služební cesty z místa bydliště a navíc předpokládám, že jejich místo bydliště je nějaký Užhorod nebo tak, měla bych z toho docela obavy.
   Nejčistější by bylo vyplatit to jako nedaňový výdaj pro firmu a u nich celé zdanit a zpojistit. Což se nikomu nechce, takže pak v tichosti do výplaty jako odměnu, protože tak to bude mt aspoň firma v daních.
   Vaše cesta je snaha o logické řešení, které ale naráží na definici služební cesty. Oni odjeli zřejmě dříve, než se stali vašimi zaměstnanci, takže by to SC nemohla být. I kdybyste jim DPP napsala od těch pár dní dřív, pořád je tu to, že SC je cesta z práce někam jinam do práce a ne zezdoma do práce.
   Pokud chce váš nadřízený nést toto riziko, nechte si to od něj nařídit písemně, aby vám nedal k náhradě, až to Fú vyhodí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).