Hlavní navigace

Personalisté

  • (neregistrovaný) 90.176.205.---

    30. 3. 2009 8:01

    Dobrý den, prosím o radu, zaměstnanec na dobui určitou do 30.6.09, má velmi časté byť omluvené nepřítomnosti v práci/ráno přijde, omluví se, že má nějaký problém a odejde/, napsali jsme mu upozornění, že nesplňuje požadavky zaměstnavatele pro řádný výkon přidělené práce, odmítl převzít natož podepsat, odešel k lékaři poslal neschopenku a co s ním dál?
    1. proplatíme náhradu
    2. zašleme doporučeně výpověd z PP par 52 písm.f
    bude to takto v pořádku? Je to takový koumák tak mám obavy, aby bylo vše jak má být.
    Děkuji za reakce

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 3. 2009 9:44

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Personalisté
      NO vzhledem k tomu, že má PP na dobu určitou, možná ty 3 měsíce bych nechala doběhnout tak, jak to je. Dáte-li výpověď,když to dobře půjde tak výpovědní doba začne běžet - duben, květen.
      Takže jen - jak přijde, omluví se, odejde ? To čerpá dovolenou nebo co ? Asi bych jen snížila mzdu nejvíc, co to jde , ale výpovědí bych se kvůli jednomu měsíci netrápila.

    • 30. 3. 2009 9:49

      M. (neregistrovaný) 90.176.205.---

      Re: Personalisté
      Taky jsem o tom přemýšlela, zase na mě tlačí vedení, ale asi jim to vysvětlím, že v podstatě není co až tak řešit. Ano vybral ŘD na kterou s ohledem na délku PP měl nárok, jinak taky náhr.volno, když náhodou pracoval, měl nějaké přesčasy a jinak omluvené nepl.volno, ani žádost o něj nemám, tím se nikdo nezatěžoval.
      Zatí díky za názor

    • 30. 3. 2009 10:02

      xy5

      Re: Personalisté
      o neplac. volno se žádá píšemně dopředu, schvaluje ho někdo kompetentní ve firmě, měli byste v té žádosti řešit, jak bude hrazeno ZP, zda celé uhradí zam-ec, nebo 4,5 % zam-ec + 9 % zam-tel, v žádosti musí být uvedeno od - do
      pokud nechodí do práce bez řádné omluvy, je to neomluvená absence
      pokud nemá zam-tel pro něho práci, to řeší § 207 -210 Zák.práce

    • 30. 3. 2009 10:48

      M. (neregistrovaný) 90.176.205.---

      Re: Personalisté
      Ne takto to není, práce pro něj je,nebo by byla, kdyby chtěl pracovat, oml.nepl. volno vím jak probíhá, ale nikdo z dílny se neptá, tudíž řeším vše zpětně, když dostanu do ruky docházku,jak
      jinak, jak jsem psala ráno přijde jako do práce, mistrovi řekne,že potřebuje něco vyřídit a jde pryč, když ho chtěli upozornit, že takto to nejde do nekonečna, šel marodit a marodí dosud, PP má do 30.6., tak ho nechám marodit, když lékař jinak nedá a až možná přijde, tak jsem chtěla vědět jaké jsou naše možnosti, upozornění-výstrahu nepodepsal ani nepřevzal ve firmě. Mám poslat domu doporuč.?Navrhla bych dohodu o rozvázání PP k nějakému datu, už ho tu nechtějí. Stejně výp. lhůta bude 2 měs., stejně je promarodí, tak počkám do konce PP.

    • 30. 3. 2009 12:41

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Personalisté
      Nevadí, že nepřevzal to upozoňění na porušování povinností - stačí mít nějakého svědka, že jste mu to předávali a výtka se považuje za předanou. Ale s tou délkou výpovědi je to pravda, nechejte ho marodiit a kdyby byl uschopněný a porušení se zopakovalo, pak mu tu výpověď můžete dát (ale to už by stejně zřejmě byla až do konce smluvené doby) a na okamžité skončení z důvodu hrubého porušení to není.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).