Hlavní navigace

Příjmy z prodeje po přerušení živnosti?

  • (neregistrovaný) 82.202.127.---

    30. 3. 2009 22:22

    Dobrý den, FO vede DE přeruší k 30.4.2009 živnost a už nebude obnovovat. Po přerušení do konce roku bude prodávat HIM, kt nebyl zcela odepsán a DKP, která vedla jen evidenčně. Bude v tomto případě zdaňovat podle §10? Jedná se o vysoké částky.
    Je důležité v tomto případě, že je dál spolupracující osobou se svou manželkou v jiné činnosti, ale sám už žádný živnosťák nemá?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 3. 2009 6:13

      anonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: příjmy z prodeje po přerušení živnos
      Při ukončení podnikání dochází k vyřazení majetku z obchodního majetku. Podle § 4 odst. 4 ZDP se dnem vyřazení majetku z obchodního majetku rozumí den, kdy poplatník o tomto majetku naposledy účtoval nebo jej naposledy uváděl v daňové evidenci.
      Při ukončení podnikání (přerušení) lze uplatnit jako daňový výdaj pouze polovinu vypočtených ročních odpisů u DHM.

      Na tento okamžik navazuje začátek časového testu pro osvobození příjmů z prodeje takovéhoto majetku od daně z příjmů fyzických osob. V případě movitých věcí je to lhůta pět let - viz § 4 odst. 1 písm. a) až c) ZDP. Příjem z prodeje movitých věcí představuje ostatní zdanitelný příjem podle § 10 odst. 1 písm. b) ZDP, protože od jejich vyřazení z obchodního majetku do prodeje neuplynulo ještě pět let potřebných pro osvobození od daně dle § 4 odst. 1 písm. c) ZDP. Proti těmto příjmům může v souladu s § 10 odst. 5 ZDP uplatnit jako daňový výdaj na dosažení těchto příjmů zůstatkovou cenu. Podle §  10 odst. 4 platí, že jsou-li výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu uvedeným v odstavci 1 vyšší než příjem, k rozdílu se nepřihlíží. Jako jednotlivý druh příjmu je nutno posuzovat např. úhrn příjmů z prodeje osobního auta i výrobního zařízení, jakožto příjmů z převodu vlastních movitých věcí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).