Hlavní navigace

DPH a pronájem prostorů

• (neregistrovaný) 95.85.245.---

2. 6. 2011 16:26

Jsem platce DPH a pronajmul jsem neplátci DPH část prostorů v provozovně na provoz výherních automatů. Po dohodě pronájem prostorů fakturuji bez DPH a paušál za energii účtuji v četně DPH. FU se teď snaží dodanit DPH z tohoto pronájmu.
    Děkuji za odověd

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 6. 2011 14:43

Rop

A opravdu se snaží dodanit? Nehledají spíš místo pro krácení nároku na odpočet (nevyčíslují vám tzn. koeficient)?

Jinak postup je správný. Jenom při nákupu se musíte rozhodnout, zda to je pouze na činnost osvobozenou (pronájem) od DPH či neosvobozenou od DPH či na oboje. Pokud na osvobozenou tak nemáte nárok na odpočet (typicky oprava něčeho v té pronajímané nemovitosti), pokud na neosvobozenou tak máte plný nárok na odpočet (typicky nákup materiálu) a pokud na  oboje tak máte krácený nárok na odpočet (typicky nákup papíru do účtárny ... či služby účetní).

• 3. 6. 2011 19:49

jppliva (neregistrovaný) 95.85.245.---

Né chtějí dodanit DPH z pronájmu údajně na základě rozhodnutí nejvyššího správního soudu v kasačním řízení. Čekám na písemné rozhodnutí FU.

• 4. 6. 2011 10:41

Rop

Aha ... já jsem konečně pochopil co děláte ... musel jsem si váš původní dotaz přečíst ještě dvakrát ... vy máte prostě v hospodě několik automatů a pronajímáte jim ten metr pod nimi nájemní (podnájemní) smlouvou. V tom případě ano, v tom případě vám finanční úřad doměří DPH z tohoto "nájmu", protože to není nájem ve smyslu zákona o DPH.

Viz: http://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=16&id_article=253618&csum=13cd2fa7

• 4. 6. 2011 12:46

jppliva (neregistrovaný) 95.85.245.---

Děkuji za odpověď
      Jen mám připominku. Po přečtení odkazu mě zajímá jsem vlastníkem objektu, nevedu jejich žádnou evidenci ani nemám podíl z provozu mám stanovenou pevnou mesiční částku nájmu za pronájem prostorů, mají volný přístup k automatům i do objektu bude se rozhodnutí vztahovat i na mne?. Můžou dodanit i ca celý rok 2009??

• 4. 6. 2011 14:43

Rop

Toť otázka ... asi by zřejmě musel znovu rozhodnout soud.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).