Hlavní navigace

Chyba v účetnictví - srážka účetní

• (neregistrovaný) 193.85.19.---

31. 3. 2009 11:11

Dobrý den,
    paní účetní udělala chybu v DPH při vystavování faktur, kdy místo sazby 9 nebo 19% účtovala 0% DPH. Takto bylo tedy odvedeno na DPH méně a nepřišla na to ani při vystavování daňového přiznání. Chybu našla až ekomonka při kontrolování před odevzdáním ročního daňového přiznání. Chybu opravila interním dokladem a nedoplatek na DPH odvedla. Jelikož chyba byla udělána v 5/08 a v 7/08, tak po zákazníkovi již částku DPH nemůžeme požadovat.
    DOTAZ: Můžu jako zaměstnavatel tuto odvedenou částku DPH požadovat po účetní a srazit ji srážkou ze mzdy, která bude pro zaměstnavatele příjmem nezvyšující základ daně? Penále po ní požadovat nebudu.
    Děkuji za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 3. 2009 11:54

Ika (neregistrovaný) 85.207.17.---

Re: Chyba v účetnictví - srážka účetní
      Dobrý den, tak osobně jsem se s tím nesetkala, ale kolegyně z jiné společnosti uplatňovala tyto chyby ze své pojistky za chyby způsobené při výkonu své práce (je tam nějaká spoluúčast).
      Spíš bych to řešila směrem k budoucnosti - ať se nechá pojistit, po ekonomce bych chtěla, aby jí vysvětlila, jak si to má po sobě každý měsíc kontrolovat, aby si na chyby dokázala přijít sama + aby jí k tomu zpracovala blbuvzdorný písemný manuál (u nás tomu říkáme "kuchařka") - proti jejímu podpisu, aby si byla vědomá, že nese nějakou zodpovědnost. Podle mně by měla hradit i to penále.
      Nevím ale, jak to řešit v případě chyby účetní, která mezi tím už ve firmě nepracuje - na tý si už asi nikdo nic nevezme.

• 31. 3. 2009 12:30

LK (neregistrovaný) 193.85.19.---

Děkuji. Účetní byla ekonomkou proškolena při zaučování a taky jí bylo doporučeno, co a jak má po sobě překontrolovat. Vše si zapisovala a pak po výčtu chyb účetní sdělila, že si v poznámkách našla, že to tak měla dělat, jen do poznámek průběžně nenahlížela. Chyb bylo více nejen v DPH. A také když se jí ekonomka průběžně ptala s čím si neví rady apod. vše bylo v pořádku, se vším si rady věděla. Z tohoto důvodu chci požadovat po ní částku k úhradě. Jen nevím, jestli účetně je to správně jako srážku ze mzdy, která nebude příjmem zvyšujícím základ daně. Za 10 let podnikání jsme to ještě nedělali. A co se týče penále - zkusíme požádat o priminutí - samozřejmě že jinak by to musela zaplatit ona a z výplaty by jí moc pak nezůstalo...

• 31. 3. 2009 12:38

akras (neregistrovaný) 193.86.111.---

Vy uhradíte DPH za klienta,takže pro Vás nedaňový výdaj a proti tomu budete mít příjem,který souvisí s nákladem neuznaným jako výdaj,takže určitě jako příjem nezvyšující základ daně. Také jsem jako účetní chybovala,FÚ doměřil penále a já ho zaplatila ze svého - má chyba má platba :-(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).