Hlavní navigace

DPH - přijatá platba ze Slovenska

  • (neregistrovaný) 88.102.231.---

    31. 3. 2009 13:01

    Dobrý den,

    dostali jsem zaplacenou zálohu slovenským plátcem DPH, my jsme také plátci, jedná se o práci na movité věci - místo plnění Slovensko, dle par. 10 odst. 5

    Máme vystavit daňový doklad k přijaté platbě? Potom další, až dojde k vlastnímu plnění - třeba za pár měsíců? Vykázat v řádku 21
    už při záloze nebo až při vlastním plnění?


    Děkuji za radu, zatím jsem se s tím nesetkala.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 3. 2009 14:44

      ucetni007

      Re: DPH - přijatá platba ze Slovenska
      Protože poskytujete službu práce na věci movité, u které je místo plnění podle § 10/5 ZDPH na Slovensku (tj. movitá věc předpokládám bude po provedení prací přemístěna zpět na Slovensko), přiznáváte plnění s místem plnění mimo tuzemsko a není tedy třeba vystavovat daň.doklad na přijatou platbu, protože ten se vystavuje na plnění zdanitelná (tj. s místem plnění v tuzemsku).
      Přijatou platbu však musíte přiznat podle § 24a/1 a to ke dni poskytnutí služby nebo přijetí platby, podle toho, co nastane dříve. v ř. 21 tedy přiznáte zálohu ke dni jejího přijetí a pokud dojde k poskytnutí služby v následujícím měsíci, přiznáte už jen rozdíl po odečtu zálohy.

    • 31. 3. 2009 17:30

      m. (neregistrovaný) 193.86.244.---

      Re: DPH - přijatá platba ze Slovenska
      Děkuji Vám moc za informaci. Mně totiž hodně mate ten paragraf 33, kde se píše i o dokladu za přijatou platbu, pokud je dřív, ale třeba to špatně chápu. Mohla byste mi ještě napsat, jak tomu par. 33 rozumíte Vy? Pořád si nejsem jista, jestli nemám dát k přijaté platbě doklad, i když je to Slovensko a pak asi konečný doklad při vlastním "vývozu" na Slovensko. Ten řádek 21 beru, to je bez debat. Ještě jednou díky.

    • 31. 3. 2009 20:05

      ucetni007

      Re: DPH - přijatá platba ze Slovenska
      Rozumíte tomu správně a já se omlouvám, tolikrát jsme podle § 33 fakturovali a nikdy jsem si toho nevšiml. V podstatě vystavíte daňový doklad na službu již k zaplacení. Je to tedy obdoba daňového dokladu na přijatou platbu za zdanitelná plnění s tím rozdílem, že tu nebude DPH.

    • 1. 4. 2009 7:19

      m. (neregistrovaný) 88.102.231.---

      Re: DPH - přijatá platba ze Slovenska
      Tak Vám ještě jednou děkuji, včera jsem kolegyni dala vyfakturovat ten daňový doklad k přijaté platbě na Slovensko a celou noc mě to budí, že od Slováků jsme nikdy nic podobného nedostali, i když jsme platili zálohu na služby plátcům. Taky nevím, kdy se to do zákona dostalo, už jsme po roce 2004 něco podobného jednou měli, kontrola na DPH si toho asi nevšimla nebo nechtěla všimnout.
      Mějte se hezky.

    • 1. 4. 2009 7:34

      ucetni007

      Re: DPH - přijatá platba ze Slovenska
      Podle mě ty základní principy zdaňování a osvobozování jsou pro všechny členské státy závazné, ale formální záležitosti jako je vystavování DD jsou na každé právní úpravě jednotlivého státu. Obchodujeme se spoustou zemí a např. Dánové se strašně divili, že by měli vyúčtovávat zálohu apod. Slováci pravděpodobně tuto povinnost nemají... Pro svoje konání máte oporu v zákoně, tak můžete spát klidně. Mějte se!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).