Hlavní navigace

Kontrola - inspektorát bezpečnosti práce

• (neregistrovaný) 81.25.16.---

1. 4. 2009 10:04

Dobrý den, včera se nám ohlásila kontrola z bezpečnosti práce. Přestože podnikáme již téměř 20 let, tak jsem tuto kontrolu ještě nezažila. Ohlásili se s tím, že nejdou na udání, ale že jsme se přestěhovali do nové budovy. Nejprve chtěl kontrolovat pouze jednu firmu, ale pak zjistil, že na stejné adrese jsou nahlášeny ještě další dvě firmy, tak že udělá všechny. Ještě pro upřesnění, v budově má provozovnu manžel-firma Kovovýroba-FO (5 zam-ců), syn-firma Lakovna-FO (3 zam-ci) a další firma s.r.o.-majitel a jediný společník je syn (bez zam-ců). Pro všechny vedu účetnictví včetně mezd já a po přečtení příspěvků tady na BC mě jímá hrůza a měla bych asi stovky dotazů, tak uvedu alespoň některé a prosím, jestli můžete pomoci.
    1/ Pracovní smlouvy uzavřené v letech 1994-98 - použit tiskopis, který se dal běžně koupit v papírnictví. Nedělali jsme žádné dodatky, je vůbec tato smlouva platná, vzhledem k novému ZP?
    2/ Ve smlouvě je uveden jako druh práce - zámečník, jeden ze zam-ců, ale v dnešní době dělá programátora CNC stroje. Musí mít k smlouvě nějaký dodatek?
    3/ Ve smlouvách nebyla uvedena výše mzdy. Je to tak možné nebo musí být ke smlouvě mzdový výměr?
    A pokud v některé ze smluv byla uvedena v té době výše mzdy např. 45,- Kč plus prémie dle dosahovaných pracovních výsedků?
    Samozřejmě, že v dnešní době má mzdu vyšší, ale jde mi o to pokud zvýším mzdu, jestli musím též udělat dodatek ke smlouvě.
    4/ Jak kontrolují výši zaručené mzdy? Zam-c má např. základ 60,- Kč/hod plus prémie, plus odměny. Pokud vezmu pouze základ, tak je možné, že by zaručenou mzdu neměl, ale pokud vezmu celkovou mzdu, tak má určitě více.
    Musím mít zatřídění zam-ců nějak vedeno a podepsáno od zam-ce?
    5/Dále mě straší přesčasy. Kolik může mít zam-c přesčasů za rok - je to těch 416 hod se souhlasem zam-ce? A musí být tento souhlas sepsán písemě?
    6/ Nebylo nám sděleno za jaké období se bude kontrola konat a nechci se moc ptát, aby nechtěl několik let nazpět. Nevíte jak běžně postupují?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 4. 2009 11:01

pája

Re: Kontrola - inspektorát bezpečnosti p
      >1/ Pracovní smlouvy uzavřené v letech 1994-98 - použit
      >>platná, vzhledem k novému ZP?
      ANO, v případě její změny se musíte už řídit novým ZP
      >2/ Ve smlouvě je uveden jako druh práce - zámečník,
      >jeden ze zam-ců, ale v dnešní době dělá programátora CNC
      >stroje. Musí mít k smlouvě nějaký dodatek?
      to bych tedy změnil dodatkem, protože jde o úplně jiný druh práce
      >3/ Ve smlouvách nebyla uvedena výše mzdy. smlouvě mzdový výměr?
      mzda se sjednává v PS, KS, jiné smlouvě, nebo ji stanoví zam-tel vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Není povinné mít mzdu v PS, ale nějakým z výše uvedfených způsobů ji musí zam-nec dostat. čili u Vás asi budete muset každému v ydat mzdový výměr.
      >A pokud v některé ze smluv byla uvedena v té době výše
      >mzdy např. 45,- Kč plus prémie dle dosahovaných
      >pracovních výsedků?
      >Samozřejmě, že v dnešní době má mzdu vyšší, ale jde mi
      >o to pokud zvýším mzdu, jestli musím též udělat
      >dodatek ke smlouvě.

to je právě ten zádrhel, proto se nedává mzda do PS, aby nebyly problémy s dodatky.

>4/ Jak kontrolují výši zaručené mzdy? Zam-c má např.
      >základ 60,- Kč/hod plus prémie, plus odměny.
      sečtou a pokud odpovídá, je to OK, nezapočítávají zákonné nárokové příplatky.
      Pokud
      >vezmu pouze základ, tak je možné, že by zaručenou mzdu
      >neměl, ale pokud vezmu celkovou mzdu, tak má určitě
      >více.
      >Musím mít zatřídění zam-ců nějak vedeno a podepsáno od
      >zam-ce?

to nevím, co myslíte
      >5/Dále mě straší přesčasy. Kolik může mít zam-c
      >přesčasů za rok - je to těch 416 hod se souhlasem zam-ce?
      ANO A
      >musí být tento souhlas sepsán písemě? souhlas může zam-nec vyjádřit i tím, že nastoupí po dohodě na další práci přesčas, ale vždy je lepší to nechat od něj podepsat.třeba hned v PS pročtěte si § 93 ZP

>6/ Nebylo nám sděleno za jaké období se bude kontrola
      >konat a nechci se moc ptát, aby nechtěl několik let
      >nazpět. Nevíte jak běžně postupují?
      to záleží na nich, začnou asi v současnu a půjdou zpět, těžko říci.

• 1. 4. 2009 11:36

Líba P. (neregistrovaný) 81.25.16.---

Pájo, děkuji za rychlou odpověď. Takže z toho mi vyplývá, že udělám mzdový výměr ke každé smlouvě, kde nebyla uvedena výše mzdy, ale i k té smlouvě, kde byla uvedena výše mzdy, ale dnes je již mzda vyšší. Je to tak? Jinak to zatřídění zam-ců asi uvedu v tom mzdovém výměru. Neporadil byste ještě který tarivní stupeň by asi měl mít uvedený zámečník nebo lisař, který obsluhuje stroje lisy?
      A ještě k těm přesčasům. Do těch 416 hod ročně se vejdeme, ale např. v červenci, kdy se střídají dovolené, tak tam jednomu zam-ci naskočilo 95 h přesčasů. Podle ZP by měl mít průměrně 8 hod týdně po dobu 26 týdnů po sobě jdoucích, takže chápu to dobře, že když měl za celý rok 157 hod přesčasů, že se do toho limitu vejdeme?

• 1. 4. 2009 11:39

pája

>Pájo, děkuji za rychlou odpověď. Takže z toho mi
      >vyplývá, že udělám mzdový výměr ke každé smlouvě, kde
      >nebyla uvedena výše mzdy, ale i k té smlouvě, kde byla
      >uvedena výše mzdy, ale dnes je již mzda vyšší. Je to tak?
      ANO
      >Jinak to zatřídění zam-ců asi uvedu v tom mzdovém
      >výměru. Neporadil byste ještě který tarivní stupeň by asi
      >měl mít uvedený zámečník nebo lisař, který obsluhuje
      >stroje lisy?
      máte-li na mysli skupiny prací dle NV a min.zaručenou mzdu, tak tyto profese- asi 3. skupina, nevím jistě.
      >A ještě k těm přesčasům. Do těch 416 hod ročně se
      >vejdeme, ale např. v červenci, kdy se střídají dovolené,
      >tak tam jednomu zam-ci naskočilo 95 h přesčasů. Podle
      >ZP by měl mít průměrně 8 hod týdně po dobu 26 týdnů po
      >sobě jdoucích, takže chápu to dobře, že když měl za
      >celý rok 157 hod přesčasů, že se do toho limitu vejdeme?ANO

• 1. 4. 2009 11:59

Znovu děkuji. Tak konečně se začínám trochu orientovat, co všechno budu muset doladit, ale vzhledem k tomu, že tu kontrolu máme až 20. 4. , tak myslím, že Vás budu ještě hodně otravovat. Teď zrovna mě napadlo, jak zkontrolují přestávku na odpočinek. U nás to funguje tak, že příchod a odchod si zam-c zaznamená na docházkovém terminálu, ale přestávku si nepíchají. Máme stanovenu přestávku od 11.00 do 11.45.
      A ještě by mě zajímalo, co můžou kontrolovvat u s.r.o., kde je jediným majitelem a zároveň jednatelem je syn. Pracovní smlouvu nemá. Žádné odměny si nevyplácí.

• 1. 4. 2009 16:09

MirkaP. (neregistrovaný) 213.226.241.---

...
      >A ještě k těm přesčasům. Do těch 416 hod ročně se
      >vejdeme, ale např. v červenci, kdy se střídají dovolené,
      >tak tam jednomu zam-ci naskočilo 95 h přesčasů. Podle
      >ZP by měl mít průměrně 8 hod týdně po dobu 26 týdnů po
      >sobě jdoucích, takže chápu to dobře, že když měl za
      >celý rok 157 hod přesčasů, že se do toho limitu vejdeme?

u nás byli r.07 a právě přesčasy, přestávky v práci a zejména volno mezi směnami bylo to, na čem nás potopili jak mourovatá koťátka ... paradoxně právě na mzdách vedoucího výroby, který měl tyto věci kontrolovat, a sám sebe si neuhlídal ....

• 1. 4. 2009 20:37

Můžete popsat blíže? Dostali jste nějakou pokutu nebo jaký byl postup? Jak prokážzeme přestávku na jídlo, když si zam-ci zaznamenávají pouze příchod a odchod. Přestávka je společná pro všechny zam-ce od 11.00 do 11.45.

• 2. 4. 2009 10:38

MirkaP. (neregistrovaný) 213.226.241.---

Přestávky v práci ... lidi si píšou docházky, kde zezadu je roupis pracovní doby a tam už je přestávka předtištěna. Na tom, jestli to tak skutečně proběhlo a nebo šli na svačnu o půl hodiny dřív nebo dýl, neměli šanci něco zkontrolavt. Hlavně že přestávky byly vykázané.
      Pokutu jsme dostali za nedodržení toho volna mezi směnami. Nakopala bych toho zodpovědného ještě dneska, protože to byla jeho neschopnost zorganizovat provoz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).