Hlavní navigace

Operativní leasing a kupní cena

  • (neregistrovaný) 90.177.102.---

    2. 4. 2009 16:28

    Dobrý den,
    pronajali jsme si nákladní auto na operativní leasing na 36 měsíců. Nejdříve jsme zaplatili kauci, která by měla být vrácena na náš účet po skončení nájmu. Zároveň jsme podepsali i smlouvu o uzavření budoucí smlouvy na koupi auta po ukončení leasingu s danou kupní cenou.
    Jde mi o daňovou uznatelnost nákladů za pronájem. Náklady by měly být daňově uznatelné, pokuď kuní cena bude vyšší než zůstatková cena (zůstaková cena=vstupní cena ponížená o rovnoměrné odpisy).
    Já jsem si to spočetla a vyšla mi zůstatková cena vyšší než kupní cena. Počítala jsem s pořizovací cenou bez DPH a s lineárními odpisy na 3 roky, protože budeme mít auto pronajaté na 3 roky.
    Možná v tom dělám nějakou chybu, protože mně přijde divné, že leasingová společnost by tohle nezohlednila.
    A další otázka. Může být kauce použita na úhradu kupní ceny?
    Šéf chce, abych kauci dala do nákladů a časově rozlišovala. Myslí si, že to bude sloužit k úhradě kupní ceny. Já si ale myslím, že to tak nepůjde. Výše kauce je uvedena v dodatku ke smlouvě o operativním leasingu. Žádný jiný doklad k tomu nemáme.
    Nemáte s tím prosím někdo zkušenosti?
    Děkuji moc za odpovědi

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 4. 2009 16:49

      karcoolka (neregistrovaný) 82.100.0.---

      Re: operativní leasing a kupní cena
      >Dobrý den,
      >pronajali jsme si nákladní auto na operativní leasing
      >na 36 měsíců. Nejdříve jsme zaplatili kauci, která by
      >měla být vrácena na náš účet po skončení nájmu.
      >Zároveň jsme podepsali i smlouvu o uzavření budoucí smlouvy
      >na koupi auta po ukončení leasingu s danou kupní
      >cenou.
      >Jde mi o daňovou uznatelnost nákladů za pronájem.
      >Náklady by měly být daňově uznatelné, pokuď kuní cena bude
      >vyšší než zůstatková cena (zůstaková cena=vstupní cena
      >ponížená o rovnoměrné odpisy).
      >Já jsem si to spočetla a vyšla mi zůstatková cena
      >vyšší než kupní cena. Počítala jsem s pořizovací cenou bez
      >DPH a s lineárními odpisy na 3 roky, protože budeme
      >mít auto pronajaté na 3 roky.
      >Možná v tom dělám nějakou chybu, protože mně přijde
      >divné, že leasingová společnost by tohle nezohlednila.
      >A další otázka. Může být kauce použita na úhradu kupní
      >ceny?

      Pokud se jedná o operativní leasing s navrácením předmětu společnosti, tak do nákladů se dává pouze nájemné. nevím o tom, že u operativního leasingu by se počítala zůstatková cena u leas. společnostnáklady. To platí u finančního leasingu s následnou koupí. Pravděpodobně máte ve smlouvě uvedeno jak se naloží s kaucí , zda bude vrácena nebo použita k případné koupi auta.


      >Šéf chce, abych kauci dala do nákladů a časově
      >rozlišovala. Myslí si, že to bude sloužit k úhradě kupní
      >ceny. Já si ale myslím, že to tak nepůjde. Výše kauce je
      >uvedena v dodatku ke smlouvě o operativním leasingu.
      >Žádný jiný doklad k tomu nemáme.
      >Nemáte s tím prosím někdo zkušenosti?
      >Děkuji moc za odpovědi

    • 2. 4. 2009 17:00

      Lenka1 (neregistrovaný) 90.177.102.---

      Re: operativní leasing a kupní cena
      Já jsem se to dočetla v zákoně o daních z příjmů, v § 24, odst. 5, písm. a.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).