Hlavní navigace

Výpočet odstupného

• (neregistrovaný) 88.102.163.---

6. 4. 2009 15:49

Dobrý den,
    mám problém s výpočtem odstupného pro zaměstnance, který dostal výpověď ze strany zaměstnavatele. Jde o běžnou výpověď z důvodu rušení jeho pracovní pozice. Na ÚP mi uvedli, že vezmu hrubou mzdu za posledních 12měsíců a vydělím soušet 12=průměrná hrub.mzda. Tuto mzdu poté vynásobím 3 a je to. Zdá se mi to však na naše zákonodárce příliš jednoduché. Mohu Vás dámi, některou požádat o kontrolu tohoto výpočtu? Předem děkuji Nikol

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 4. 2009 17:05

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Výpočet odstupného
      Na ÚP Vám radí blbost. Postupuje se takto: nejprve je třeba vědět, který den skončí prac. poměr (tzn. ve kterém čtvrtletí). Např. PP končí 31.3., tzn. v 1. čtvrtletí, nebo končí 30.4., tzn. ve 2. čtvrtletí atd. Zjistíte hodinový průměr, který platí v tom čtvrtletí, ve kterém prac. poměr končí, je to ten průměr, kterým je tomu zaměstnanci v tom čtvrtletí placený např. svátek nebo dovolená (tento hodinový průměr se počítá z výdělků v předešlém kal. čtvrtletí - to zřejmě víte, jak se počítá, ne?). A tento hodinový průměr pak vynásobíte 4,348 (což je průměrný počet týdnů v měsíci) a dále vynásobíte jeho týdenním úvazkem. Vyjde Vám průměrný měsíční (hrubý). Tento vynásobíte třemi a to je to odstupné. Toto přičtete k poslední mzdě a společně s ní zdaníte (sociální a zdrv. se z odstupného neodvádí, takže ho ani nenavyšujete o dovody za zaměstnavatele).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).