Hlavní navigace

Start živnosti

• (neregistrovaný) 93.181.108.---

6. 6. 2011 20:27

Dobrý den,byla jsem na FÚ pro reg. formulář - volná živnost e shop neplátce dph, při zaměstnání, tedy vedlejší, vše mi pěkně vysvětlili, takže s vyplněním formuláře nemám problém,vyplněný formulář donesu, vzp a ossz zajistí samy, následně mi dají výpis ze živnostenského rejstříku ( náhrada ŽL ), a mohu začít s živností.Prosím o vysvětlení, nemám ještě všechno připraveno a nerozumím tomu,když ohlásím nyní živnost, tím začnu provozovat živnost, ale e shop spustím např. až za dva tři měsíce, je pro mne výhodnější registrovat se u pojišťoven a u Fú už nyní, když nebudu mít ony dva tři měsíce stejně žádné zisky? A v čem?
    A je mou povinností ohlásit začátek živnosti v zaměstnání, roční zúčtování daně si už léta stejně dělám sama.

A ještě jedna otázka, při oznamování zahajení činnosti,musím doložit výdělek za r. 2010, že mám v zaměstnání více jak 96.tis hrubého?Tím pádem nemusím platit zálohy na soc. pojištění? A ossz a vzp se budu zabývat až na začátku r.2012 při ročním zúčtování daně, kdy si pak vyžádám od zaměstnavatele potvrzení o příjmech za r.2011?
    A kde mám případně výdělek doložit na pojišťovny, nebo na Fú? Ději předem za odpověď Katka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 6. 2011 6:38

autorka

Dobrý den,

obávám se, že jste zvolila složitější způsob registrace. Vaše cesta měla směřovat na centrální registrační místo živnostenského úřadu, kde stačilo vyplnit jediný formulář a přihlásit se na všechny instituce najednou. Žádné další pochůzky byste absolvovat nemusela.

ČSSZ postačí důvod k vedlejší výdělečné činnosti, tj. zaměstnání oznámit (mohou si tento údaj ve své evidenci ověřit). Dokládat budete až po skončení zdaňovacího období spolu s Přehledem o příjmech a výdajích. Upozorňuji, že výpis z živnostenského rejstříku Vám sami nedají, musíte na živnostenský úřad.

Zaměstnavateli nic oznamovat nemusíte, pokud Vaše podnikatelská činnost není shodná s činností zaměstnavatele. V opačném případě by byl nutný jeho souhlas.

Dřívější registrace může být výhodná. Vaše roční příjmy po odpočtu výdajů se budou dělit počtem měsíců podnikání. Výsledné číslo bude rozhodující pro povinnost platby důchodového pojištění. Potom by tyto dva měsíce mohly být přínosné.

Na konci roku podáte přiznání na všechny Vaše příjmy (včetně příjmů ze zaměstnání, na základě potvrzení zaměstnavatele). Podáte rovněž Přehledy ČSSZ a zdravotní pojišťovně.

Dagmar Kučerová  ;) 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).