Hlavní navigace

Zrušení PP ve ZD - zaměstnanec marodí

  • (neregistrovaný) 217.168.209.---

    7. 4. 2009 14:21

    Dobrý den, ze začátku jsem si myslela, že jde o naprosto jasný případ, teď mě ale dotaz kolegy trošku zviklal.
    Máme zaměstnance v PP od 5. 1. 2009, tudíž ZD skončila dne 5. 4. 2009. On ale od 16. 2. 2009 marodí. A vypadá to na nemoc opravdu dlouhodobou.
    Podle § 35, odst. 2 ZP se ZD prodlužuje o dobu, kdy zaměstnanec nepracuje. Tzn., že když je i dnes, tj. 7. 4. 2009 v PN pořád mu běží "prodloužená" ZD a my s ním můžeme ukončit PP dle § 66 odst. 1 ZP?
    Nebo mu ZD skončila 5. 4. 2009 a bude se mu jakoby prodlužovat až nastoupí znovu do práce? A teprve poté s ním budeme moci ukončit PP?
    Doufám, že jsem to napsala srozumitelně. Jde mi o to, jestli je i teď ve ZD a my s ním můžeme ukončit PP dle § 66 ZP.

    Díky moc Tereza

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 4. 2009 14:40

      R.K. (neregistrovaný) 62.40.68.---

      Re: Zrušení PP ve ZD - zaměstnanec marod
      Můžete s ním ukončit PP, protože ve zkušební době nelze jen v prvních 14-ti dnech DPN a to už se vás netýká. ZD se o nemoc prodlužuje, takže ve vašem případě mu ještě neskončila.

    • 7. 4. 2009 14:44

      R.K. (neregistrovaný) 62.40.68.---

      Re: Zrušení PP ve ZD - zaměstnanec marod
      Můžete s ním rozvázat PP, protože ve zkušební době nelze jen v prvních 14-ti dnech DPN a to už se vás netýká. ZD se o dobu DPN prodlužuje, tudíž mu pořád "běží".

    • 7. 4. 2009 14:56

      Tereza (neregistrovaný) 217.168.209.---

      Re: Zrušení PP ve ZD - zaměstnanec marod
      Díky moc za rychlou odpověď. Takhle nějak jsem k tomu taky přistupovala. Ještě jednou díky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).