Hlavní navigace

Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,spěchá

  • (neregistrovaný) 213.29.144.---

    7. 4. 2009 16:45

    Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o informaci:
    jak postupovat,když zaměstnavatel i přes upozornění nesprávně počítá mzdy a nezahrnuje do mzdy odpočitatelné položky na daně (děti a zaměstnanec) ? Bylo mi přislíbeno doplacení v další výplatě,ale opět se nic.Veškeré dokumenty a " růžové" potvrzení jsem také odevzdala.Toto už trvá 4měsíce.Mohu dát výpověď podle §56 ZP?
    Moc děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 4. 2009 19:07

      Hanka (neregistrovaný) 77.104.239.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      urgovat stále - je divné, že to tam nedávají, vždyť to nedávají ze svého, je fakt, že v ročním zúčtování se to dožene, ale proč zbytečně přicházet o Kč celý rok že?! naši chlapi taky pořád "otravujou", když se jim něco nelíbí - takže bych dělala to samé

    • 8. 4. 2009 7:41

      xy5

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      kdoví, jestli se to v celoroku srovnalo, když paní píše, že to trvá 4 měsíce
      žádala jste o RZD a vyplatili Vám přeplatky na dani, příp. bonusy, pokud vznikly?

    • 8. 4. 2009 11:59

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      Stejně je to divné. Možná že mají externí účetní, které se podepsané prohlášení a další potvrzení, týkající se uplatnění zvýhodnění na děti, nedostalo do ruky.Zrušit kvůli tomuto prac. poměr z důvodu nevyplacené mzdy určitě nemůžete. Raději zajděte přímo za účetní a zjistěte, v čem je problém.

    • 8. 4. 2009 12:27

      Dana17 (neregistrovaný) 213.29.144.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      Děkuji moc za Vaše reakce.DP za minulý rok sem si musela udělat sama.Externí účetní ve firmě není, na můj dotaz mi zaměstnavatel odpověděl,že účetní je nová a ještě neví co a jak má dělat.Asi u nás ve firmě nejsem sama, koho takové peripetie se mzdou potkaly.Každopádně to je celé divné.Sice to je blbé, ale podala jsem návrh na FÚ na kontrolu podle §51 o správě daní a poplatků.

    • 8. 4. 2009 12:29

      xy5

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      pokud jste si děti napsala do dań.př., doložila RL, potvrz. manžela, že on neuplatňuje daň.zvýhodnění, pokud jsou studující, ale plnoletí, potom je třeba doložit potvrz. o studiu,tak nevím, v čem má MÚ problém

    • 8. 4. 2009 12:35

      Dana17 (neregistrovaný) 213.29.144.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      Veškeré náležitosti jsem splnila jak jsem měla.Přeci jenom nejsem poprvé zaměstnaná a vím co kde odevzdat.Ovšem záleží také na tom,zda personální vše předalo dále.Toť už otázka.Dnes jsem se opět informovala,ale raději nechtějte vědět jejich reakci......
      Asi je špatné upozorňovat na chyby.....

    • 8. 4. 2009 12:54

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      Já se zas tak moc nedivím, když tady čtu dotazy na naprosto základní věci od lidí, kteří to mají v náplni práce. Stačí, že napíší , že začínají a hotovo. Ale myslím si, že než přijmu nějakou práci, tak musím vědět, co to obnáší a jestliže se účetní ptá na základní věci ze zákoníku práce - je to fakt na pováženou. Takže věřím tomu, že zaměstnavatel klidně řekl, že mzdová začíná a neumí to. Ach jo

    • 8. 4. 2009 15:53

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      Proč nezajdete rovnou do mzdové účtárny? Já jsem vždycky byla radši, když lidi s problémem došli rovnou za mnou a buď jsem je vyvedla z jejich omylu nebo jsem zjistila chybu u sebe a pak jsem byla ráda, že mě včas upozornili a mohla jsem to dát včas do pořádku. Třeba ta účetní má jen něco blbě zadané v programu, co já vím. Obávám se, že tím podnětem ke kontrole jste si moc neposloužila, zaměstnavatel se dozví, kdo to byl. I když - kontroly na daně ze závislé činnosti bývají vcelku pravidelné...

    • 8. 4. 2009 21:31

      Dana17 (neregistrovaný) 213.29.144.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      Do účtárny to mám 400km.Účtárna v Praze,prac.místo v Ostravě :-(
      Pokud se domáháte bezvýsledně,tak Vám nic jiného než kontrola a výpověď nezbývá ....

    • 8. 4. 2009 21:48

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      Tak to je opravdu daleko, ale telefon na tu účetní nemáte? Dělá to na mě dojem, že to prohlášení ani ostatní doklady fakt nedostala. A kontrola stejně nedokáže, že Vy jste to odevzdala. Jestli to někdo zašantročil, tak to stejně zapřou. Výpověď dát můžete, to je pravda, ale zrušit pracovní poměr okamžitě dle § 56 nemůžete.

    • 8. 4. 2009 22:00

      Dana17 (neregistrovaný) 213.29.144.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      >>>>>Veškeré náležitosti jsem splnila jak jsem měla.Přeci
      >>>>>jenom nejsem poprvé zaměstnaná a vím co kde
      >>>>>odevzdat.Ovšem záleží také na tom,zda personální vše
      >>>>>předalo
      >>>>>dále.Toť už otázka.Dnes jsem se opět informovala,ale
      >>>>>raději nechtějte vědět jejich reakci......
      >>>>>Asi je špatné upozorňovat na chyby.....
      >>>>
      >>>>
      >>>>Já se zas tak moc nedivím, když tady čtu dotazy na
      >>>>naprosto základní věci od lidí, kteří to mají v
      >>>>náplni
      >>>>práce. Stačí, že napíší , že začínají a hotovo. Ale
      >>>>myslím si, že než přijmu nějakou práci, tak musím
      >>>>vědět,
      >>>>co to obnáší a jestliže se účetní ptá na základní
      >>>>věci

      >>Do účtárny to mám 400km.Účtárna v Praze,prac.místo v
      >>Ostravě :-(
      >>Pokud se domáháte bezvýsledně,tak Vám nic jiného než
      >>kontrola a výpověď nezbývá ....
      >
      >Tak to je opravdu daleko, ale telefon na tu účetní
      >nemáte? Dělá to na mě dojem, že to prohlášení ani ostatní
      >doklady fakt nedostala. A kontrola stejně nedokáže, že
      > Vy jste to odevzdala. Jestli to někdo zašantročil,
      >tak to stejně zapřou. Výpověď dát můžete, to je pravda,
      >ale zrušit pracovní poměr okamžitě dle § 56 nemůžete.

      Nejhorší je,že telefon na účetní nedostanete.Vše se řeší přes paní co má na starosti personální věci v Ostravě.Já jen vím že podepsané prohlášení i ostatní dokumenty účetní dostala,protože jinak by mi to napsali na výpl.pásku DODEJTE IHNED a následuje výpis všeho co po Vás chtějí.Ale já tam žádnou takovou zprávu nemám

    • 9. 4. 2009 12:37

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      To není tak jisté, že by po Vás vyžadovali podepsané prohlášení, z čehož plynou i ostatní doklady. To je věcí zaměstnance, zda se rozhodne prohlášení podepsat a uplatňovat slevu na poplatníka, případně zvýhodnění na děti. Pokud se rozhodne nepodepisovat, pak je to jeho věc. Nebo třeba někdo ani podepsat nemůže, protože má ještě jinde jiný pracovní vztah, u kterého již má prohlášení podepsané. Zaměstnavatel se může maximálně zaměstnance zeptat, zda podepíše či nepodepíše prohlášení, ale ani to není jeho povinností. Takže opravdu to na mě působí tak, že se účetní Vaše prohlášení vůbec do ruky nedostalo a pro ni to tudíž znamená toto: tato zaměstnankyně prohlášení nepodepsala a proto jí nenáleží sleva na poplatníka. A jestliže nemá Vaše prohlášení, tak pochopitelně ani nemůže vědět, že chcete uplatňovat zvýhodnění na dítě a proto po Vás ani žádné další doklady nevyžaduje. Takže z toho, že ona Vám na výplatní pásku nepíše "dodejte ihned" ještě nemůžete usuzovat, že Vaše prohlášení má.

    • 9. 4. 2009 13:44

      Dana17 (neregistrovaný) 213.29.144.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      >>>>Do účtárny to mám 400km.Účtárna v Praze,prac.místo v
      >>>>Ostravě :-(
      >>>>Pokud se domáháte bezvýsledně,tak Vám nic jiného než
      >>>>kontrola a výpověď nezbývá ....
      >>>
      >>>Tak to je opravdu daleko, ale telefon na tu účetní
      >>>nemáte? Dělá to na mě dojem, že to prohlášení ani
      >>>ostatní
      >>>doklady fakt nedostala. A kontrola stejně nedokáže,
      >>>že
      >>> Vy jste to odevzdala. Jestli to někdo zašantročil,
      >>>tak to stejně zapřou. Výpověď dát můžete, to je
      >>>pravda,
      >>>ale zrušit pracovní poměr okamžitě dle § 56 nemůžete.

      >
      >To není tak jisté, že by po Vás vyžadovali podepsané
      >prohlášení, z čehož plynou i ostatní doklady. To je
      >věcí zaměstnance, zda se rozhodne prohlášení podepsat a
      >uplatňovat slevu na poplatníka, případně zvýhodnění na
      >děti. Pokud se rozhodne nepodepisovat, pak je to jeho
      >věc. Nebo třeba někdo ani podepsat nemůže, protože má
      >ještě jinde jiný pracovní vztah, u kterého již má
      >prohlášení podepsané. Zaměstnavatel se může maximálně
      >zaměstnance zeptat, zda podepíše či nepodepíše prohlášení,
      >ale ani to není jeho povinností. Takže opravdu to na
      >mě působí tak, že se účetní Vaše prohlášení vůbec do
      >ruky nedostalo a pro ni to tudíž znamená toto: tato
      >zaměstnankyně prohlášení nepodepsala a proto jí nenáleží
      >sleva na poplatníka. A jestliže nemá Vaše prohlášení,
      >tak pochopitelně ani nemůže vědět, že chcete uplatňovat
      >zvýhodnění na dítě a proto po Vás ani žádné další
      >doklady nevyžaduje. Takže z toho, že ona Vám na výplatní
      >pásku nepíše "dodejte ihned" ještě nemůžete usuzovat,
      >že Vaše prohlášení má.
      Prohlášení má,dnes jsem dostala výplatní pásku za březen a tam už slevu na poplatníka mám ale děti opět ne.Podle mého je neschopná účetní a neví přesně co má dělat.Pokud neumí pracovat s programem,tak asi jí špatně zaučili.Ale proč má za to trpět zaměstnanec,který si svoji práci poctivě odvede?

    • 9. 4. 2009 15:02

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Špatně spočítaná mzda-moc prosím ,sp
      Jo tak tak to nevím, zda jí chybí nějaká potvrzení nebo zda je pouze přehlídla nebo zda mzdy neumí. Domáhejte se na ni spojení buď mailem nebo telefonem, jinak to nepůjde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).