Hlavní navigace

Exekuce

  • (neregistrovaný) 85.70.15.---

    6. 5. 2009 10:47

    Pokud exekuční příkazy nabydou pravní moci, musím (zaměstnavatel) dostat usnesení od soudu (dle §282 Obč.soudní řád) - exekutoři mi usnesení posílaji sami. Děkuji Jitka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 5. 2009 13:01

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: exekuce
      ***
      A na co se vlastně ptáte? :-))
      Nevím, jestli máte na mysli to, že vám exekutor poslal příkaz k exekuci, kterou provádí na základě usnesení soudu - a teď vám píše, že to soudní usnesení nabylo právní moci, a vy si myslíte, že by vám to měl napsat přímo soud? Nebo v čem je problém?
      Soud pověří vymáháním exekutora, a vy se pak řídíte tím, co vám napíše exekutor...

    • 6. 5. 2009 13:14

      j (neregistrovaný) 85.70.15.---

      Re: exekuce
      děkuji
      Domnívala jsem se, že bych měla dostat vyrozumění od soudu podle uvedeného §282odst.2

    • 6. 5. 2009 13:48

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: exekuce
      V současné době platí dvoukolejnost při vymáhání soukromoprávních pohledávek. Jakmile máte v ruce exekuční titul (pravomocné rozhodnutí soudu, že je někdo povinen plnit), můžete si vybrat, zda podáte žalobu soudu na výkon rozhodnutí (ten potom probíhá prostřednictvím zaměstnanců soudu - soudních vykonavatelů) nebo si vyberete soudního exekutora, který dosáhne u soudu nařízení exekuce a vlastního pověření jejího provedení. Od okamžiku nařízení exekuce je soudní exekutor kompetentním orgánem pro všechny následující kroky až do jejího ukončení. Uvedení slova "soud" v §282 platí pro ten první případ a není podstatné - postavení soudu a stejnými §§ se řídí např. finanční úřady při vymáhání pohledávek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).