Hlavní navigace

Jak načasovat zřízení živnostenského listu?

• (neregistrovaný) 89.176.184.---

16. 6. 2011 21:39

Jsem momentálně nezaměstnaný a stát za mne platí sociální a zdravotní pojištění (tuším 1200 Kč měsíčně).  Chci řešit situaci podnikáním na živnostenský list.  Abych mohl hledat zakázky, potřebuji svoje web stránky a k tomu potřebuji živnostenský list (na podnikatelskou doménu potřebuji živnostenský list, normální doména mne vystavuje riziku pokuty za nedovolené podnikání).  Netuším, jak lehce se mi budou hledat zakázky a jestli je tato cesta vůbec schůdná.  Každopádně k první zakázce to může trvat třeba půl roku.  Můj  první dotaz zní:
    Existuje jiná cesta, než skončit stav nezaměstnanosti a zároveň si pořídit živnostenský list - a pak hledat třeba půl roku zakázku?  Podle mého názoru jsem nezaměstnaný až do první zakázky.  Co když se ukáže tato cesta neschůdnou?  Mohu se pak zase vrátit do stavu registrovaných nezaměstnaných a hledat práci a mít hrazeno zdravotní s sociální?  Mohu být registrovaný nezaměstnaný  s platným živnostenským listem, na který však nedělám žádné zakázky - který mi pouze slouží k hledání zakázek.
    Druhý dotaz:
    Co kdybych si místo živnostenského listu pořídil sro, vše ostatní stejné.  Bude se to chovat z výše uvedeného úhlu pohledu stejně?

Předem děkuji všem za jejich zkušenosti a případně teoretický postup v rámci zákona.

Tomáš

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 12. 2011 18:35

bez přezdívky

Dobrý den,
      pokud máte živnostenské oprávnění, na něž podnikáte, nemůžete být registrovaný na ÚP. Vstup do podnikání s sebou nese riziko, a to např. to, že třeba nějakou dobu budete jen hledat zakázky a vaše podnikání se bude postupně rozjíždět. To za vás nikdo neudělá, ani vám nikdo nezaručí úspěch.
      Před vstupem do podnikání si můžete, ještě bez živnostenského oprávnění, udělat průzkum trhu, konkurence, zjistit, zda je o vaše služby/zboží v lokalitě zájem, vytipovat potenciální klienty apod. Podle toho zvažte, zda je vaše podnikání perspektivní nebo ne a zda do něj chcete jít.
      ÚP má také nástroje (vč. finančních), jak může podnikání nezaměstnaných podpořit. Na konkrétní informace se ale musíte zeptat na ÚP, kde jste registrovaný.
      S.r.o. vám situaci nijak neusnadní. Navíc je pro něj třeba vklad 200 tisíc korun a založení s.r.o. je také administrativně komplikovanější, než začít podnikat jako OSVČ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).