Hlavní navigace

Dovolená - nemocenská a pak mateřská

  • (neregistrovaný) 217.196.211.---

    8. 5. 2009 11:14

    Dobrý den,

    2 zaměstnankyně, jedna v lednu a druhá v únoru nastoupily na nemocenskou a budou na ní až do doby než půjdou na mateřskou.
    Řeším otázku dovolené, dovolenou si můžou vybrat až po mateřské a pak dovolená a pak rodičovská dovolená. To je mi jasné.
    Proplácet nelze - což po mě požadují.

    Ale jedná se mi jestli jim vůbec vznikne nárok na dovolenou. To já zatím nevím. Protože nestihly odpracovat skoro nic. Mateřská se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce. Takže když nastoupí někdy v září na mateřskou tak jim ten nárok vznikne, ale můžu tu dovolenou krátit za tu nemocenskou, která byla před mateřskou?

    Jestli ano, tak nárok na který jim vznikne, zase pokrátím.

    V tomto okamžiku zaměstnankyním řeknu, že jim dovolenou proplácet nebudu a otázku nároku budu řešit až na konci roku.

    Děkuji za rady

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 5. 2009 11:29

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Dovolená - nemocenská a pak mateřská
      Ano, proplácet dovolenou můžete jenom při ukončení PP, mateřská dovolená se bere jako doba odpracovaná (pro stanovení nároku na dovolenou).Pokud do konce roku "odpracují" alespoň 60 dnů, budou mít nárok na celoroční výměru dovolené, ovšem pokrácenou o dobu nemoci.Za prvních 100 dnů pokrátíte o 1/12 a za každých dalších 21 dnů o další 1/12.Dovolenou si budou moci vyčerpat,pokud o to požádají bezpostředně po ukončení mateřské dovolené.

    • 8. 5. 2009 11:37

      Peťka (neregistrovaný) 217.196.211.---

      Re: Dovolená - nemocenská a pak mateřská
      OK. Takže o nemocenskou, která je před mateřskou můžu dovolenou pokrátit. Tzn. že když nastopí na mateřskou v září tak ji vznikne nárok na celoroční dovolenou tedy 20 dnů.
      Ale v §223 ZP je toto "Při krácení dovolené podle odstavců 1 a 2 musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů." Tzn. že když máme dovolenou 20 dnů, tak můžu jí to pokrátit maximálně na 10 dnů.

    • 8. 5. 2009 12:01

      Peťka (neregistrovaný) 217.196.211.---

      Re: Dovolená - nemocenská a pak mateřská
      A ještě jeden dotaz. Pokud by v roce 2010 mateřská dovolená dohromady s následným čerpáním dovolené nesplňovaly 60 "odpracovaných směn", tak za rok 2010 vznikne nárok pouze za "odpracované dny"?
      Děkuji

    • 8. 5. 2009 16:41

      Simona1 (neregistrovaný) 88.101.48.---

      Re: Dovolená - nemocenská a pak mateřská
      nějak jsem se nedopočítala, proč byste měla zkrátit dovolenou o 10 dní - protože jste nenapsala, od kdy přesně je první zaměstnankyně na nemocenské, tak když bych si vzala, že je nemocna od začátku ledna a na MD nastoupí jak píšete v září (opět beru teoreticky 1.9.), tak jí zkrátíte ŘD o 4/12, což rozhodně není 10 dnů! U druhé zaměstnankyně (beru nemoc od 1.2. do 31.8.) jí pokrátíte o 3/12..samozřejmě pokud budete znát přesný termín nástupu na MD, tak musíte vypočítat, ale jen jsem Vám chtěla názorně ukázat, že za výše uvedené období nelze pokrátit o 10 dní dovolená...

    • 8. 5. 2009 21:15

      v.e.n.d.y. (neregistrovaný) 90.179.152.---

      Re: Dovolená - nemocenská a pak mateřská
      >>>Dobrý den,
      >>>
      >>>2 zaměstnankyně, jedna v lednu a druhá v únoru
      >>>nastoupily na nemocenskou a budou na ní až do doby
      >>>než
      >>>půjdou
      >>>na mateřskou.
      >>>Řeším otázku dovolené, dovolenou si můžou vybrat až
      >>>po
      >>>mateřské a pak dovolená a pak rodičovská dovolená. To
      >>>je mi jasné.
      >>>Proplácet nelze - což po mě požadují.
      >>>
      >>>Ale jedná se mi jestli jim vůbec vznikne nárok na
      >>>dovolenou. To já zatím nevím. Protože nestihly
      >>>odpracovat
      >>>skoro nic. Mateřská se pro účely dovolené posuzuje
      >>>jako výkon práce. Takže když nastoupí někdy v září na
      >>>mateřskou tak jim ten nárok vznikne, ale můžu tu
      >>>dovolenou krátit za tu nemocenskou, která byla před
      >>>mateřskou?
      >>>
      >>>Jestli ano, tak nárok na který jim vznikne, zase
      >>>pokrátím.
      >>>
      >>>V tomto okamžiku zaměstnankyním řeknu, že jim
      >>>dovolenou proplácet nebudu a otázku nároku budu řešit
      >>>až na
      >>>konci roku.
      Takže o nemocenskou, která je před mateřskou můžu
      >dovolenou pokrátit. Tzn. že když nastopí na mateřskou
      >v září tak ji vznikne nárok na celoroční dovolenou
      >tedy 20 dnů.
      >Ale v §223 ZP je toto "Při krácení dovolené podle
      >odstavců 1 a 2 musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr
      >k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok,
      >poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů." Tzn. že
      >když máme dovolenou 20 dnů, tak můžu jí to pokrátit
      >maximálně na 10 dnů.
      To si myslím,že nechápete správně, je tím myšleno to, že pokud zaměstnanec pracuje celý rok a zaměstnavatel mu nařídí dovolenou, tak to musí udělat tak, aby měl zaměstnanec 14 dní v jednom kuse.....ale pokud se mu musí krátit, pak se na nějakých 14 dní nekouká

    • 12. 5. 2009 13:45

      xy5

      Re: Dovolená - nemocenská a pak mateřská
      to se vztahuje krácení dovolené za neomluvenou absenci - zam-tel může za každý den neoml. absence srazit 1-3 dny a když těch neomluvených absencí má hodně, tak je to právě Zák.práce omezeno, že nemůže zkrátit za absenci celou dovolenou (zam-ci musí zbýt alespoň ´2 týdny, pokud je zaměstnán u tohoto zam-tele celý rok)

    • 12. 5. 2009 16:30

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Dovolená - nemocenská a pak mateřská
      Ono, je to asi trochu složitější.V tomto § je v odst. 1-na který se toto omezení také vztahuje,krácení právě pro neodpracované dny (nemoc a pod.). Jenže, pokud někdo odpracuje alespoň 60 dnů, tak aby mu vznikl nárok na celoroční výměru a potom bude do konce roku nemocný (rok 09 má např. 261 prac. dnů vč. svátků-tak že promarodí 201 dnů), tak krácení při 20-denním nároku bude:
      100 dnů=1/12
      101 dnů=4/12 t.j.celkem 5/12 a z nároku 20 dnů to dělá 8 popř. 8,5 dne.Čili nikdy nemůžete pokrátit víc jak polovinu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).