Hlavní navigace

Marná jízda a DPH

 • (neregistrovaný) 85.132.239.---

  12. 5. 2009 9:54

  Firma měla objednávku na práci autobagrem. Autobagr s řidičem dojel do místa určení ( cca 30 km jízdy), kde byl výkon ze strany objednatele zrušen, autobagr se vrátil zpět aniž by došlo k uskutečnění zdanitelného plnění. Firma vystavila objednateli faktruru, ve které mu vyčíslila vzniklé náklady (spotřeba PHM, ztráta času, mzda řidiče, apod. ) a vyčíslila rovněž DPH ve výši 19 %. Tato faktura byla objednatelem vrácena s tím, že při marné jízdě (bylo poznačeno na stazce) se jedná o náhradu škody, při které nemělo být účtováno DPH, vzhledem k tomu, že si objednatel nemůže toto DPH uplatnit.
  Je tento postup z hlediska objednatele správný? Dle našeho názoru jsme uplatňovali náklady na spotřebovanou naftu, ze které jsme uplatnili odpočet DPH, tudíž jsme automaticky účtovali včetně DPH.
  Prosím poraďte nám jak v tomto případě postupovat. Moc díky.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 5. 2009 12:46

   anonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

   Re: Marná jízda a DPH
   V žádném případě váš výkon (přeprava na místo dle objednávky) nelze považovat za škodu. Vy jste provedli výkon, byť nemohl být proveden zcela a to z důvodu nepřipravenosti odběratele. Tento výkon pak fakturujete odběrateli správně s DPH (ve vašem případě podle skutečně ujetých km atd.).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).