Hlavní navigace

pracovní neschopnost-platby

 • (neregistrovaný) 89.176.17.---

  12. 5. 2009 14:21

  Dobrý den.Můj syn byl studentem VŠ.V půlce února neudělal zkoušky, takže ukončil studia.Ke konci téhož měsíce prodělal ještě operaci kolena a nechal si vystavit pracovní neschopenku.Domníval se, že v té chvlíli je brán jako nezaměstnaný, a proto si ji nechal vystavit.Studentem byl dle mého (což v následujícím měsíci škola dopisem potvrdila ) až do konce února.V této chvíli je ještě na PN, neboť prodělal další operace.Teď ale nevím, jak to bude s placením zdr.a soc.pojištění v době jeho PN.Na pracovním úřadě mu bylo sděleno, že ho nemohou s PN zaevidovat.Má si nechat PN přepsat z nezaměstnané osoby na studenta? Nebo jak dál..

  Děkuji za radu.

  Roman

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 5. 2009 14:28

   xy5

   Re: pracovní neschopnost-platby
   Pokud ukončil studium (byl vyřazen), tak se ve vlastním zájmu měl zaevidovat na ÚP. Teď, když je nemocný, tak ho samozřejmě nezaevidují. Nevím, jak byste ho chtěla přepsat z nezaměstnané osoby na studenta - když ho vyřadili? Ale on není ani nezaměstnaný v pravém slova smyslu, takže za něho plátcem ZP stát není (alespoň se domnívám, když už není ani student ani není vedený na ÚP a ani nemá žádného zam-tele, kde by mu platili alespoň neschopenku)

  • 12. 5. 2009 14:42

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: pracovní neschopnost-platby
   a co toto:
   Osoby, za které je plátcem stát
   Nezaopatřené děti
   Nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, a končí dosažením 26. roku věku, jestliže:
   a)se soustavně připravuje na budoucí povolání,
   b)se nemůže připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc
   c)je neschopno z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu vykonávat soustavnou výdělečnou činnost

  • 12. 5. 2009 15:25

   dik (neregistrovaný) 89.176.17.---

   Re: pracovní neschopnost-platby
   Zaevidovat se na ÚP samozřejmě šel ještě v půlce února, ale potřeboval doklad o ukončení studia z VŠ, který dostal začátkem března ( protože do konce února byl ještě studentem VŠ).Když byl na ÚP počátkem března s dokladem o ukončení studia, měl už napsanou PN.Takže ho samozřejmě nezaevidovali.Myslel jsem,že když byl zaevidován PN ještě jako student, měl by být plátcem ZP stát.
   Přepsání jsem měl na mysli na PN místo nezaměstnaný na studenta.Při vystavení PN ( 19.2.) byl přeci ještě na VŠ veden jako student.

  • 12. 5. 2009 19:56

   xy5

   Re: pracovní neschopnost-platby
   asi by bylo nejlepší, kdyby se šel syn zeptat přímo na svoji zdrav. pojišťovnu, aby neměl případný dluh na pojistném
   domnívám se, že kdyby syn měl ukončení (přerušení) studia z důvodu zdravotních, tak je to jiná situace než když mu bylo nejdříve ze studijních důvodů ukončeno studium a potom teprve šel na operaci

  • 13. 5. 2009 13:35

   dik (neregistrovaný) 89.176.17.---

   Re: pracovní neschopnost-platby
   děkuji
   Roman

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).