Hlavní navigace

Kam v živnosti spadá tvorba internetových stránek

• (neregistrovaný) 85.207.10.---

18. 6. 2011 16:10

Zajímalo by mě do jaké skupiny v živosti spadá tvorba internetových stránek, registrace domén a správa webhostingu.

Jediné co jsem našel v živnosti volné

56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály

Je to ono a nebo to je vedeno ještě pod nečím jiným.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 6. 2011 17:11

Rop

Tvorba webových stránek správně není živnost ... nýbrž podnikání dle autorského zákona ... ale většina lidí to dělá na živnost volnou obor 56 ... ovšem je to nesprávné z hlediska použití paušálů (ale finančák to ještě nějak nezjistil a nenapadl)

Zbytek je živnost volná obor 56. ... případně ještě registrace domén by mohla být zprostředkování (taky obor živnosti volné).

• 19. 6. 2011 11:22

P2010 (neregistrovaný) 84.42.193.---

A jak je to s navrhem a programovanim urcitych soucasti (modulu) vetsiho systemu a souvisejicimi konzultacemi ? Pokud se podivam to ARESu, tak mam uvedeny jako obor ekonomicke cinnosti 6201 - Programování, ktery nasel vyhledavac zde:
      http://apl.czso.cz/iSMS/cisdet.jsp?kodcis=5106&razeni=ca&strana=47

Ten text si podle mne zcela protireci v tom co "Zahrnuje" a poslednim bodem v odstavci "Nezahrnuje". Pokud se podivam do odkazovane cinnosti 6202, tak ta je zase o necem jinem. To by to opravdu neslo popsat srozumitelne  ;)

• 18. 6. 2011 18:30

flexidesign (neregistrovaný) 85.207.10.---

Ještě jsem se díval na seznam volných živnosti. Teoreticky by mohla tvorba webových stránek spadat i pod obor 62.

Kompletní znění

62. Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce
      Příprava a vypracování technických návrhů strojních a technologických zařízení pro různá odvětví hospodářství, zejména konstruktérská činnost ve strojírenství, vypracování technologických návrhů a projektů zařízení pro chemický, hutní, potravinářský průmysl a další odvětví průmyslu a pro zemědělskou výrobu, vypracování návrhů protipožárního vybavení provozů a rozvodů počítačových sítí. Zpracování grafických návrhů a grafických úprav textů, i na projekčních fóliích, náčrtků, návrhů, příprava digitálních vstupů, přenos digitalizovaných údajů z databáze na procesory a další grafické práce. Zhotovování technických výkresů, náčrtků a webových stránek. Písmomalířství.
      Obsahem činnosti není projektová činnost ve výstavbě, projektování pozemkových úprav, letadel, jejich součástí a výrobků letecké techniky, elektrických zařízení, ani vývoj střelných zbraní, střeliva, výbušnin a bezpečnostního materiálu.

• 18. 6. 2011 20:06

Rop

To ano ... jenomže autorský zákon považuje webovou stránku za dílo ... a dílo lze prodat jen dle autorského zákona ... jenom tvůrce vyhlášky poněkud zapomněl na tuto skutečnost a napsal to do vyhlášky ... :-)

• 19. 6. 2011 18:53

Rop

Program i zdrojové kódy jsou dílem dle autorského zákona. Pokud se jedná o práci více lidí tak to je kolektivní dílo. K jeho vytvoření není potřeba živnost. Je to podnikání dle autorského zákona.

Na klasifikaci CZ-NACE nelze koukat ... ta se do živnostenského (podnikatelského) práva nikde nepřenáší.

Konzultace jsou samozřejmě něco jiného. Tam je třeba živnostenské oprávnění ... živnost volná ... obor 56. :-)

• 19. 6. 2011 21:55

Zatim jsem nevidel firmu, ktera by byla ochotna takovou zakazku proplatit jinak nez "faktura na IC", nejaky autorsky zakon je nezajima a neveri tomu. Stejne tak mam pocit, ze to podle AZ je to nejak omezene financne za mesic (7000 Kc ?)

Rekneme ze by to chtel FU pouzit jako zaminku pro pokutu (typicky po udani) kvuli pouziti pausalnich nakladu 60% misto 40% (byt to takto dela odhadem 99% OSVC). V pripade neplatce DPH by takto mohl vyzadovat zpetne doplatit dan plus penale pouze 3 roky zpetne nebo i vice ?

• 19. 6. 2011 22:18

K tomu jeste doplneni, nepomuze ani to ze ve smluve s odberatelem (XYZ) je pouzito "Partner uděluje tuto licenci jako výhradní a sám se zdržuje výkonu práva dílo užít způsobem, ke kterému licenci udělil" a dale "Pokud je dílem software, veškeré vyvinuté aplikace včetně zdrojových kódů se v okamžiku realizace stávají majetkem firmy XYZ" ?

• 20. 6. 2011 8:15

Rop

Ale vždyť autor díla je klasický podnikatel ... který může vystavovat faktury ... a IČ může mít taky (je fakt že ho automaticky nedostane), ale pokud chce dělat i konzultace tak musí mít živnost a tím i IČ.

Ano přesně to může finanční úřad udělat ... doměřit daň za 3 roky zpětně.

A to co tady cituješ ze smlouvy je právě udělení licence dle autorského zákona ...

Takže suma sumárum .... pokud jsou zákon a nařízení vlády v rozporu (autorský zákon vs obsahové náplně živností) pak samozřejmě bychom měli postupovat primárně dle zákona .... tj. tvorba webů je práce autora a tj. paušální náklady ve výši 40 % příjmů ...

Ale jak říkám ... finančák to ještě nezjistil ...

• 20. 6. 2011 13:11

astrapa (neregistrovaný) 78.45.55.---

Pavel Říha: Váš právní názor, že tvorba webů a počítačového kódu spadá pod autorskou činnost zkuste napsat na Webtrh.cz a tamní "experti" vás roznesou na kopytech a místní führer Vám ještě zabanuje účet, abyste náhodou nemohl rozvinout svou právní argumentaci. Tam se prosadil úzus, že živnosťák potřebujete i na letní brigádu v Albertu. Mám nicméně shodný názor, jako Vy.

P2010: Jako autor můžete o IČO požádat ČSÚ, které jej přidělí (mimochodem, od loňska už je zase IČO, ne IČ, tak bláznivý je vývoj naší legislativy).

Obecně s podnikáním bez IČa mám špatné zkušenosti - Češi jsou divný národ, myslí si, že když nemáte IČO, nejste podnikatel, a neplatíte daně... "Neičaři" mají často problémy s objednáváním, někteří dodavatelé kvůli pro ně nevýhodným spotřebitelským předpisům nedodávají soukromým osobám (a jsme zase u toho IČa) - nedávno jsem učinil objednávku kancelářských potřeb u OfficeDepot za 18.000 Kč, odmítli mi dodat, i když jsem chtěl zaplatit předem (snažil jsem se jim vysvětlit, že i člověk bez IČa může být podnikatel, ale nechtěli to slyšet).

P2010: Jinak fakturu může vystavit i podnikatel, který nemá IČO. Ale faktura není nutná, máte-li autorskou smlouvu. Ta může být uzavřena písemně či ústně. Na základě smlouvy je pak vyplacena cena, nebo postupně jsou vypláceny zálohy. A odběratel fakturu nepotřebuje, má tu smlouvu.
      Každopádně tyto věci je vhodné si předem s odběratelem vyjasnit, aby nedocházelo v průběhu vztahu k nedorozuměním. Pokud by nechtěli zaplatit, normálně na soud podat návrh na vydání platebního rozkazu - nebudou mít šanci, objednávka je platná, dílo bylo zhotoveno a předáno, vady díla žádné nejsou... Zaplatit musí. Jaký papír si dají do nákladů, je už jejich věc, to je účetnická záležitost, z právního hlediska zaplatit musí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).