Hlavní navigace

Změna § při výpovědi

  • (neregistrovaný) 217.117.215.---

    18. 5. 2009 8:04

    Dobrý den, zaměstnankyně dostala v 3/2009 výpověď k 30.6.2009 - §52c - nadbytečnost s tím, že dostane 3 měs.odstupné. Nyní si však našla novou práci a chce ukončit prac.poměr k 24.5.2009. Napsala do dohodu o ukončení prac.poměru dle §49 ZP, jako důvod uvedla ukončení ve výpovědní lhůtě pro nadbytečnost. Takže jednatelka jí tuto dohodu podepsala s dodatekem, že dostane 3 měsíční odstupné. Mám dotaz, může se § výpovědi takhle změnit a má tedy nárok na odstupné? Nebo může skončit 24.5. - tedy 1,5 měsíce před ukončením výpov.doby , dostat 3 měs.odstupné, bude to vlastně podle § 52 a zaměstnavatel "ušetří" více jak jednu mzdu?
    Děkuji za všechny názory .

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 5. 2009 9:43

      pája

      Re: změna § při výpovědi
      Platnou výpověď může vypovídající strana vzít zpět jen s písemným souhlasem druhé strany.Toto by mělo předcházet uzavření dohody.
      Jinak lze po zpět vzetí výpovědi uzavřít dohodu dle § 49, pozor, už nejde o výpověď, a jsou-li tyto důvody, náleží odstupné.
      Jde o uzavření dohody z důvodu dle § 52 c) ZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).