Hlavní navigace

Mateřská a dceřinná společnost-vznik

• (neregistrovaný) 78.110.220.---

23. 5. 2009 2:11

Dobrý den, prosím o radu:
    Jsem společníkem ve dvou firmách - A, B s.r.o.
    Firma A má 2 společníky, firma B má 4 společníky.
    Nyní firma A odkoupila podíly od všech 4 společníků firmy B (každý měl podíl 25% po 70.000,- Kč) a tím pojala firmu B jako svou dceřinnou společnost. Do této dceřinné společnosti vstoupili 2 ze současných společníků s podíly každý 50% za 100.000,- Kč.
    Poraďte mi prosím jak zaúčtovat nákup a prodej podílů v obou společnostech. Na odkoupení podílů jsme vybrali peníze z účtu firmy A.
    Snad to není moc zamotané. Prosím moc o záchranu, děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 5. 2009 8:57

j (neregistrovaný) 88.103.114.---

Re: Mateřská a dceřinná společnost-vznik
      Trošku to zamotané je - společníky firmy B, jsou společníci firmy A?
      Tak to by se nejednalo o dcerušku- to by musela být společníkem firma A a tak by se účtovalo o podílu na firmě B.

• 23. 5. 2009 20:16

JankaS (neregistrovaný) 78.110.220.---

No, ono je to tak, že firma A má 1 jednatelku (pí. Černá) a 1 společníka (p. Koutný) a tento společník (p. Koutný) je zároveň společník a jednatel ve firmě B ještě se společníkem, který je manželem jednatelky (p. Černý) z firmy A. A ti zbývající 2 společníci z firmy B, kteří už zde nikde nyní nefigurují jsou cizí osoby.

• 23. 5. 2009 22:55

j (neregistrovaný) 88.103.114.---

Pokud jsem to dobře pochopila - obchodní podíl ve firmě B nevlastní společnost,s.ro. A, ale samé fyzické osoby. Takže bych ve společnosti A udělala těmto fyzickým osobám smlouvu o půjčce, kterou by spláceli. Nevím,ale jestli jde sjednat těmto osobám bezúročnou půjčku, mám pouze zkušenost s tím, že vždy půjčoval společník peníze přímo firmě s.r.o. a to šlo udělat jako bezúročnou půjčku. Snad se vám ještě někdo ozve.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).