Hlavní navigace

Pracovní smlouva a jmenování vedoucího

  • (neregistrovaný) 88.102.3.---

    4. 6. 2009 10:58

    Dobrý den, prosím jak se řeší pracovní smlouvou, když přijmeme nového zaměstnance, který se zároveň stane vedoucím dílny. Do pracovní smlouvy mu jako pracovní pozici uvedeme vedoucí dílny,nebo jen např. soustužník. Jde mi o to, jak se to pak řeší, v případě, že bychom ho chtěli odvolat?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 6. 2009 11:46

      z.v. (neregistrovaný) 194.228.214.---

      Re: Pracovní smlouva a jmenování vedoucí
      Vedoucího přeci nikterak nejmenujete, prostě mu do pracovní smlouvy napíšete název pozice jako třeba "vedoucí dílny" nebo jinak. Každopádně se s ním zachází jako s kterýmkoliv jiným zaměstnancem.

    • 4. 6. 2009 11:53

      Ma (neregistrovaný) 88.102.3.---

      Re: Pracovní smlouva a jmenování vedoucí
      Dobře, a co když budu chtít, aby jako vedoucí dílny skončil, ale dál pracoval jako soustružník, tak mu budu muset udělat novou pracovní smlouvu o to mi jde. Jak se řeší tato situace.Jako vedoucí dílny je podřízen přímo jednateli společnosti.

    • 4. 6. 2009 12:06

      z.v. (neregistrovaný) 194.228.214.---

      Re: Pracovní smlouva a jmenování vedoucí
      Já bych to řešila dodatkem ke smlouvě s novou náplní práce.

    • 4. 6. 2009 12:07

      VH

      Re: Pracovní smlouva a jmenování vedoucí
      Pokud má tento "vedoucí dílny" aspoň 1 podřízeného, tzn. že je vedoucí ve smyslu § 11 odst. 4 ZP, a je podřízen jednateli SRO, sjednáte s ním v pracovní smlouvě nebo dodhodě o její změně toto pracovní zařazení a zároveň máte možnost s ním sjednat tzv. doložku odvolatelnosti, tj. možnost jej z tohoto vedoucího pracovního místa kdykoliv odvolat, zároveň však musí být sjednána možnost se vedoucího pracovního místa vzdát. Srov. § 73 ZP. Pokud to bude takto a někdy v budoucnu jej jednatel odvolá, nabídnete mu práci odpovídající zdravotnímu stavu a kvalifikaci, zřejmě práci soustružníka. V případě, že nabídku odmítne, bude dána fikce nadbytečnosti a výpovědní důvod podle § 52 c) ZP, odstupné by náleželo jen tehdy, pokud by byl odvolán v důsledku zrušení pracovní pozice vedoucí dílny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).