Hlavní navigace

Zástavní právo

  • (neregistrovaný) 77.48.206.---

    10. 6. 2009 20:05

    v katasru nemovitostí se objevilo v kolonce předmět řízení -zástavní právo,nevíte někdo,co to znamená? děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 6. 2009 20:25

      stařena (neregistrovaný) 213.226.224.---

      Re: zástavní právo
      Na PC jsem našla:

      Jak z katastru nemovitostí vymazat zástavní právo, které již zaniklo např. splacením zajištěné pohledávky?

      (Zpracováno výhradně pro návštěvníky serveru nemovitosti .cz a serveru realityconsult.cz)
      Po splacení úvěru, který byl zajištěn zástavním právem k nemovitosti často v katastru nemovitostí toto zástavní zůstává stále zapsané.
      Jak je možné, že není vymazáno?

      Podle § 170 odst. 1 písm a) Občanského zákoníku zaniká zástavní právo mimo jiné zánikem zajištěné pohledávky. Tedy zástavní právo zaniká přímo ze zákona splacením zajištěné pohledávky.
      Žádný právní předpis neukládá zástavnímu věřiteli (ten, kdo půjčil peníze) povinnost ohlásit zánik zástavního práva katastrálnímu úřadu. Je proto povinností vlastníka, aby podle § 10 odst. 1 písm d) zákona č.344/1992 Sb. - katastrální zákon, ohlásil katastrálnímu úřadu zánik zástavního práva, a to do 30 dnů od zániku a současně předložil listinu, která tuto skutečnost dokládá.
      Touto listinou, která dokládá zánik zástavního práva, je nejčastěji ve smyslu § 36 odst. 5 písm. b) vyhl. č. 190/1996 Sb. potvrzení o zániku zástavního práva vydaného zástavním věřitelem, v jehož prospěch je dosud zástavní právo v katastru zapsáno. Pro takovéto potvrzení se často používá označení kvitance.

    • 10. 6. 2009 20:27

      stařena (neregistrovaný) 213.226.224.---

      Re: zástavní právo
      Na PC jsem našla:

      Jak z katastru nemovitostí vymazat zástavní právo, které již zaniklo např. splacením zajištěné pohledávky?

      (Zpracováno výhradně pro návštěvníky serveru nemovitosti .cz a serveru realityconsult.cz)
      Po splacení úvěru, který byl zajištěn zástavním právem k nemovitosti často v katastru nemovitostí toto zástavní zůstává stále zapsané.
      Jak je možné, že není vymazáno?

    • 10. 6. 2009 20:29

      stařena (neregistrovaný) 213.226.224.---

      Re: zástavní právo
      Podle § 170 odst. 1 písm a) Občanského zákoníku zaniká zástavní právo mimo jiné zánikem zajištěné pohledávky. Tedy zástavní právo zaniká přímo ze zákona splacením zajištěné pohledávky.
      Žádný právní předpis neukládá zástavnímu věřiteli (ten, kdo půjčil peníze) povinnost ohlásit zánik zástavního práva katastrálnímu úřadu. Je proto povinností vlastníka, aby podle § 10 odst. 1 písm d) zákona č.344/1992 Sb. - katastrální zákon, ohlásil katastrálnímu úřadu zánik zástavního práva, a to do 30 dnů od zániku a současně předložil listinu, která tuto skutečnost dokládá.
      Touto listinou, která dokládá zánik zástavního práva, je nejčastěji ve smyslu § 36 odst. 5 písm. b) vyhl. č. 190/1996 Sb. potvrzení o zániku zástavního práva vydaného zástavním věřitelem, v jehož prospěch je dosud zástavní právo v katastru zapsáno. Pro takovéto potvrzení se často používá označení kvitance.

    • 10. 6. 2009 20:31

      stařena (neregistrovaný) 213.226.224.---

      Re: zástavní právo
      Kvitance pro výmaz zástavního práva z katastru musí obsahovat podle § 36 odst. 7 vyhl. č. 190/1996 Sb.:
      1. název, sídlo a identifikační číslo právnické osoby, označení osoby, která potvrzení vydává, (zástavní věřitel)
      2. označení toho, jehož právo zaniklo jménem a příjmením, trvalým pobytem a rodným číslem

    • 10. 6. 2009 20:46

      milca (neregistrovaný) 213.226.224.---

      Re: zástavní právo
      3. označení nemovitostí zatížených zástavním právem:

    • 11. 6. 2009 12:29

      právník1 (neregistrovaný) 62.40.76.---

      Re: zástavní právo
      Znamená to, že "někdo" zřizuje k nemovitosti zástavní právo, a to jako zajištění své pohledávky vůči majiteli nemovitosti. Důležité je, kdo je účastníkem/stranou řízení; může to být banka, jiný věřitel, berňák, sociálka nebo soud.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).