Hlavní navigace

Licenční poplatek ochr.zn. - sráž.daň?

  • (neregistrovaný) 212.111.9.---

    13. 6. 2009 12:05

    Dobrý den,

    užíváme ochrannou známku jiné společnosti. Zatím není smluvně ošetřeno, ale já trvám na smlouvě o užití ochranné známky. Licenční poplatky jsou dohodnuty.

    jedná se mi o to, zda my jako příjemce (užíváme OZ firmy na Cypru) jsme povinni srazit srážkovou daň a jestliže ano, v jaké výši?

    Fungujeme tak, že za rok 2008 jsme si zaúčtovali užití OZ dohadně na účet 518 a nyní po uzávěrkách za rok 2008 nám bude na základě našich podkladů užití vyfakturováno.

    Děkuji za pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 8. 2009 16:44

      eduard (neregistrovaný) 89.235.0.---

      Re: Licenční poplatek ochr.zn. - sráž.da
      Podle obchodního zákoníku musí mít licenční smlouva písemnou podobu, jinak je neplatná. Krom toho je nutné jí registrovat na ÚPV, jinak je neúčinná. Při nesplnění těchto podmínek jsou náklady na licenční poplatky neprůkazné.

      Pokud by se ještě jednalo o spojenou osobu, je nutný min. znalecký posudek na výši licenčních poplatků, neboť licenční poplatky mohou být zneužívány k přelévání zisků...

    • 19. 8. 2009 18:34

      VK (neregistrovaný) 212.111.9.---

      Re: Licenční poplatek ochr.zn. - sráž.da
      -------
      dobrý den, moc díky za odpověď.

      Pro upřesnění, my jsme OZ prodali firmě na Cypru za základě znaleckého posudku, a to za cenu obvyklou dle něj, právě proto, že se jedná o spojené osoby.

      Součástí tohoto posudku, je příloha s propočtovou tabulkou ohodnocení známkové řady, z které vychází naše výpočty za užití OZ. Je tam stanoven stálý licenční poplatek ve výši 0,9% z tržeb, kterou jsou realizované za použití dané OZ.

      Takto jsem i poplatky spočítala, s tím, že licenční smlouva se dopracuje zpětně, ale netušila jsem, že tato musí být registrována na ÚPV. Prosím, kde tuto skutečnost zjistím?

      Zaráží mě, že nás na toto neupozornil znalec, který věděl, že po prodeji firmě na Cypru budeme tuto známku nadále užívat, ale této firmě za ni platit licenční poplatky. Naopak nám na dotaz ohledně stanovení jejich výše odpověděl, že máme využít onu propočtovou tabulku z jeho posudku ale o zaregistrování licenční smlouvy u ÚPV neříkal nic ........

      V Obch. zákoníku o licenční smlouvě § 509/1 se opravdu stanoví, že vyžaduje-li to zvláštní předpis, musí být zapsán do konk. rejstříku. Prosím, ale který předpis vyžaduje zápis licence k užívání OZ do ÚPV?

      Moc děkuji za trpělivost a radu, jsem ekonomka a ne právnička, na tyto služby si většinou najímáme právníka, ale znáte, jsou to většinou známí a s těmi já nemám dobré zkušenosti, viz to, jestli máte pravdu o registraci na ÚPV ...

      Moc díky.

    • 19. 8. 2009 21:13

      eduard (neregistrovaný) 89.235.0.---

      Re: Licenční poplatek ochr.zn. - sráž.da
      Také nejsem patentový znalec, a proto vám přesně nepovím, jak to bude ve vašem případě. Možná záleží na tom, zda se jedná o národní ochrannou známku nebo mezinárodní. Pokud národní, tak kde je registrována, pokud mezinárodní, tak zda je platná i v ČR, a tím pádem zapsána v rejstříku ÚPV. Pak by se k ní musela také registrovat licenční smlouva. Ale raději se zeptejte na ÚPV - www.upv.cz

    • 20. 8. 2009 9:19

      VK (neregistrovaný) 212.111.9.---

      Re: Licenční poplatek ochr.zn. - sráž.da
      ---
      díky ještě jednou za pomoc, na stránky ÚPV jsem se dívala už včera, stáhla si informace o OZ (bohužel je tam opravdu i žádost o registraci licenční smlouvy -(( ), o víkendu to nastuduji a v pondělí zavolám na ÚPV a našemu znalci.

      OZ máme mezinárodní, ČR a SR. Dívala jsem se do rejstříku národních známek v ČR máme registrovánu pouze OZ platnou v ČR, mezinárodní je registrována přes Madrid a slovenská přes ÚPV ale SR.

      Doufám, že nebudu muset zjišťovat potřebu registrace OZ i v Madridu a na Slovensku -(((

      Nyní mě napadá otázka, zda srážkovou daň v ČR uplatnit jen za poměr OZ v ČR .... cena je totiž stanovena součtově za všechny známky -((

      Asi mě z toho odvezou .... -((

      Díky ještě jednou.

      Prosím ještě ohledně původního dotazu, jaká srážková daň se platí (nějak jsem to nenašla v ZDP ve sekci srážkové daně).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).