Hlavní navigace

Inventura prodejny - v jakých cenách?

• (neregistrovaný) 62.240.177.---

14. 6. 2009 19:53

Poprvé dělám inventuru vlastní malé prodejny. Zatím vše ručně. V prodejně mám zboží v prodejních cenách. Je tedy logické, že inventura prodejny bude v prodejních cenách? Nákupní ceny mám jen v daňové evidenci - výdaj v hotovosti, nebo na účtě. Zboží hned ocením prodejní cenou. Do obchodu pak předávané zboží eviduji v prodejních cenách na příjemkách. Až budu dělat další inventuru na konci roku, mělo by mi sedět tato inventura + příjemky minus paragony o prodeji.
    Prosím o pomoc začátečníkovi. Děkuji. Jiří

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 6. 2009 8:20

m. (neregistrovaný) 88.102.231.---

Re: Inventura prodejny - v jakých cenách
      Ano, v prodejních cenách, uvažujete ve všem správně. Držím pěsti.
      Nevím, jaké je to zboží, ale pokud si stanovíte normy ztrát a máte je doložené nějakým rozumným výpočtem, je to taky daňově uznatelné.

• 15. 6. 2009 8:36

Jiří (neregistrovaný) 62.240.177.---

Děkuji moc. Mimo jiné se jedná i o hrnkové rostliny. Občas bohužel musím některou z obchodu vyřadit. Vím dodavatele, většinou i z jaké faktury je nákup. co nevím, jak ty ztáty evidovat. Jako, že toho a toho dne vyřazen 1 ks? V jaké ceně? Založit si na to složku a pak na konci roku to sečíst? A když je to daňově uznatelné, tak udělat na konci roku co? Snížit na konci roku výdaje v nákupních cenách, snížit inventuru v prodejních cenách? Hledám logiku a jsem docela zamotaný. Předem děkuji za pomoc

• 15. 6. 2009 9:26

m. (neregistrovaný) 88.102.231.---

Domnívám se, že toto můžete dělat i měsíčně, snížit inventuru -
      inventura přece zjišťuje fyzický stav, takže uhynulé květiny už tam nemáte, u Vás určitě nebude problém se ztratným, to i na FÚ pochopí, že květiny uvadnou a nikdo je nekoupí. Určitě nějakou evidenci k tomu, bohužel v obchodě nepracuji, tak nevím jak postupovat. Chce to spíš stanovit nějakou normu ztrát - třeba
      0.1 % z tržeb, mít k tomu nějaké podklady, třeba první rok
      zapisovat, datum a nákupní cenu toho, co vyřazujete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).