Hlavní navigace

ČID a pracovní poměr

• (neregistrovaný) 82.113.46.---

15. 6. 2009 13:20

Mám ČID a jsem zaměstnána jako prodavačka od r. 2007. Pracvní smlouvu mám, HM 6.000 kČ , uz toho sraženo zdravotní a sociální pojištění a daň 15%, úlevu na poplatníka 2070 Kč . Nikdy jsem nepodepisovala danňové prohlášení, ani mi nebylo provedeno roční zúčtování daně a také mi nebyl dán ELDP za r. 2007 ani za2008. Pracuji u soukromníka, účetnictví zpracovává externí účetní. Jsem jediný zaměstnanec. Teď jsem po operaci a asi se nebudu smět na místo vrátit, tak si dávám papíry dopořádku a zjistila jsem že nemám vše v pořádku. |Nevím co mám dělat, poraďte. Děkuji za jakoukoliv odpověď

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 6. 2009 13:35

J. (neregistrovaný) 88.102.142.---

Re: ČID a pracovní poměr
      Nejdříve bych požadovala po vašem zaměstnavateli mzdový list,ELDP zkrátka vše na co máte nárok a z čeho byste zjistila srážky a odvody za Vás.Předpokládám,že máte výplatnice.Vše porovnat a teprve potom se informovat na pojišťovnách,jestli za Vás bylo odváděno pojistné.V případě zjištění nesrovnalostí ho vyzvat k nápravě.V případě pasivního postoje zaměstnavatele se obrátit na příslušné orgány-Inspek.bezpečnosti práce.J.

• 15. 6. 2009 14:09

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Jestliže jste si nepodepsala prohlášení poplatníka, tak vám samozřejmě nemohl ani udělat roční zúčtování daně. Naštěstí jste měla hrubou mzdu větší než 5000,- měsíčně, takže se jednalo o daň zálohovou. Až si půjdete pro kopie ELDP, požádejte o potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2007 a 2008. Podejte si za tyto roky sama daňové přiznání.

Ovšem teď čtu znovu váš dotaz, vy píšete, že sleva na poplatníka vám byla uplatněna. V tom případě vám asi žádná daň nebyla sražena a prohlášení poplatníka asi podepsané bylo. Pro jistotu si překontrolujte výplatní pásky.

• 15. 6. 2009 14:40

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

ELDP si vyžádejte, ale mzdový list není povinen Vám tisknout a vydávat. Všechny údaje máte na měsíčních výplatních lístcích, které jste jistě dostávala. Jestli zaměstnavatel odváděl či neodváděl pojištění, to Vám na zdr. pojišťovně ani na sociálce nesdělí a ani to není Vaše starost, protože i kdyby neodváděl, tak jsou to jeho dluhy, ne Vaše. Můžete si ale ověřit, zda Vás tam jako zaměstnance přihlásil - na ZP si zavolejte na evidenci pojišťěnců a zeptejte se, zda u sebe (budou chtít rodné číslo, máte od toho a toho dne (den nástupu do zaměstnání) nahlášeného tohoto zaměstnavatele. Na sociálce zřejmě nahlášená jste, píšete, e jste po operaci, takže jste zřejmě na nemocenské a pobíráte nemocenské dávky (kdybyste Vás zaměstnavatel nepřihlásil, tak byste nemocenskou neměla).

• 16. 6. 2009 7:44

xy5

při takto nízké mzdě jste žádnou daň neplatila, takže Vám ani nemohl nic v RZD vracet (i kdybyste si o RZD zažádala), pokud tedy máte podepsané daň.prohl. (musíte mít, když máte slevu na poplatníka)
      píšete, že berete ČID, takže jste musela doložit, že tento důchod pobíráte (rozhodnutí a každoročně z OSSZ, že ČID nadále pobíráte), pokud byste to nedoložila, tak by Vám dosrážel do MVZ zdrav. poj. (pokud jste doložila, je nárok na slevu na ČID)
      píšete, že si dáváte dohromady papíry - jaké a na co? Pokud nemáte ELDP, ještě to neznamená, že je zam-tel neodeslal. Nejlépe to zjistíte, když si zažádáte o kopie, ale hlavně si napište na ČSSZ, Křížová 25, Praha o výpis dob zaměstnání (Informativní osobní list důchodového pojištění) - vše o něm najdete na stránkách www.cssz.cz nebo Vám informace podají na OSSZ (důchodové oddělení)
      nevím, jak dlouho pobíráte ČID, ale tento IOLDP za část let jistě již máte (to jste si jistě zkontrolovala), takže se bude jednat jen o dobu po přiznání ČID

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).