Hlavní navigace

Odstupné po MD-výše?

  • (neregistrovaný) 90.179.219.---

    22. 6. 2009 10:46

    Prosím, pokud budeme vyplacet odstupné, tak se řídím výší platu před rodič.a mateřs.dovolenou nebo se musím řídit výší platu v současnosti na stejných pozicích ve firmě? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 6. 2009 10:49

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Odstupné po MD-výše?
      Musíte vycházet z pravděpodobného průměru a je na vás, jak ho stanovíte.

    • 22. 6. 2009 10:59

      Máša (neregistrovaný) 90.179.219.---

      Re: Odstupné po MD-výše?
      A platí se z odstupného pouze daň z příjmu, neplatí se sociální a zdravotní, takže nemusím na zdrav.pojišť ani na sociálku zaměstnankyni nijak přihlašovat? Děkuji.

    • 22. 6. 2009 11:57

      Máša (neregistrovaný) 90.179.219.---

      Re:a nástup po MD-3xáčko,lze dát výpověď
      A ještě mám prosím poslední dotaz: Pokud tato zaměstnankyně nenastoupí den po 3.tích narozeninách dítěte, považuje se tento den jako neomluvená absence a je možné dát jí po třech dnech výpověď za hrubé porušení prac.kázně? Děkuji předem.

    • 22. 6. 2009 12:01

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re:a nástup po MD-3xáčko,lze dát výpověď
      To ne. Někde v hisorii je tady k tomuto debata, zkuste pohledat.Vy s ní nejste v žádném kontaktu? Myslím tím to, jestli jste jí upozornili na nutnost nástupu do zaměstnání ? Vím, že to není vyší povinností, ale praxe je taková, že většinou se s maminkami domlouvám na tom, co bude po ukončení RD.

    • 22. 6. 2009 13:13

      pája

      Re:a nástup po MD-3xáčko,lze dát výpověď
      >>>>>>Prosím, pokud budeme vyplacet odstupné, tak se řídím
      >>>>>>výší platu před rodič.a mateřs.dovolenou nebo se
      >>>>>>musím
      >>>>>>řídit výší platu v současnosti na stejných pozicích
      >>>>>>ve
      >>>>>>firmě? Děkuji.
      >>>>>
      >>>>>Musíte vycházet z pravděpodobného průměru a je na
      >>>>>vás,
      >>>>>jak ho stanovíte.
      >>>>A platí se z odstupného pouze daň z příjmu, neplatí
      >>>>se
      >>>>sociální a zdravotní, takže nemusím na zdrav.pojišť
      >>>>ani na sociálku zaměstnankyni nijak přihlašovat?
      >>>>Děkuji.
      >>>
      >>>Platí se jenom daň.
      >>A ještě mám prosím poslední dotaz: Pokud tato
      >>zaměstnankyně nenastoupí den po 3.tích narozeninách
      >>dítěte,
      >>považuje se tento den jako neomluvená absence a je
      >>možné
      >>dát jí po třech dnech výpověď za hrubé porušení
      >>prac.kázně?
      to v žádném případě, protože tento důvod výpovědi neexistuje. Výpověď můžete dát pouze z důvodu dle § 52 ZP.



      Děkuji předem.
      >
      >To ne. Někde v hisorii je tady k tomuto debata,
      >zkuste pohledat.Vy s ní nejste v žádném kontaktu? Myslím
      >tím to, jestli jste jí upozornili na nutnost nástupu do
      >zaměstnání ? Vím, že to není vyší povinností, ale
      >praxe je taková, že většinou se s maminkami domlouvám na
      >tom, co bude po ukončení RD.

    • 22. 6. 2009 13:28

      Máša (neregistrovaný) 80.251.252.---

      Re:a nástup po MD-3xáčko,lze dát výpověď
      Děkuji. A po kolika A-čkách lze dát výpověď podle §52 g)? Děkuji.

    • 22. 6. 2009 13:35

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re:a nástup po MD-3xáčko,lze dát výpověď
      No vzhledem k předchozím právním výkladům, pokud nepřijde do práce tak ji ihned vyzvat k nástupu do práce. Pokud nebude mít zákonný důvod proč nenastoupila a nenastoupí, teprve potom můžete dát áčka, po 3 klidně § 52g). A budete to mít natuty.

    • 22. 6. 2009 13:36

      pája

      Re:a nástup po MD-3xáčko,lze dát výpověď
      a co vyřešíte výpovědí, když nekomunikuje? Já bycg to řešil takto:
      -ze slušnosti písemnou výzvu k jednání
      -nebude-li reagovat, tak ok.zrušení § 55 odst.1 b), ale min 5 A,
      -pokud by reagovala, tak ukon. dophodou, záleží na situaci.
      -Pokud budete ale zpracopvávat rozhodnutí-pozor na "slovíčka", tuhle to tady někdo nazýval slovíčkařením, ale jde o použití přesných termínů zaných zákonem.Jinak byste mohli dopadnout špatně ve sporu o neplatnost tohoto aktu.

    • 22. 6. 2009 13:51

      Máša (neregistrovaný) 80.251.252.---

      Re:díky
      >>>>>>>>>Prosím, pokud budeme vyplacet odstupné, tak se řídím
      >>>>>>>>>výší platu před rodič.a mateřs.dovolenou nebo se
      >>>>>>>>>musím
      >>>>>>>>>řídit výší platu v současnosti na stejných pozicích
      >>>>>>>>>ve
      >>>>>>>>>firmě? Děkuji.
      >>>>>>>>
      >>>>>>>>Musíte vycházet z pravděpodobného průměru a je na
      >>>>>>>>vás,
      >>>>>>>>jak ho stanovíte.
      >>>>>>>A platí se z odstupného pouze daň z příjmu, neplatí
      >>>>>>>se
      >>>>>>>sociální a zdravotní, takže nemusím na zdrav.pojišť
      >>>>>>>ani na sociálku zaměstnankyni nijak přihlašovat?
      >>>>>>>Děkuji.
      >>>>>>
      >>>>>>Platí se jenom daň.
      >>>>>A ještě mám prosím poslední dotaz: Pokud tato
      >>>>>zaměstnankyně nenastoupí den po 3.tích narozeninách
      >>>>>dítěte,
      >>>>>považuje se tento den jako neomluvená absence a je
      >>>>>možné
      >>>>>dát jí po třech dnech výpověď za hrubé porušení
      >>>>>prac.kázně?
      >>>to v žádném případě, protože tento důvod výpovědi
      >>>neexistuje. Výpověď můžete dát pouze z důvodu dle §
      >>>52
      >>>ZP.
      >>>
      >>>
      >>>
      >>>>Děkuji. A po kolika A-čkách lze dát výpověď podle §52
      >>g)? Děkuji.
      >a co vyřešíte výpovědí, když nekomunikuje? Já bycg to
      >řešil takto:
      >-ze slušnosti písemnou výzvu k jednání
      >-nebude-li reagovat, tak ok.zrušení § 55 odst.1 b),
      >ale min 5 A,
      >-pokud by reagovala, tak ukon. dophodou, záleží na
      >situaci.
      >-Pokud budete ale zpracopvávat rozhodnutí-pozor na
      >"slovíčka", tuhle to tady někdo nazýval slovíčkařením,
      >ale jde o použití přesných termínů zaných zákonem.Jinak
      >byste mohli dopadnout špatně ve sporu o neplatnost
      >tohoto aktu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).