Hlavní navigace

Fond oprav

  • (neregistrovaný) 89.102.224.---

    22. 6. 2009 20:06

    Prosím o sdělení. Jaký charakter má část bytu (lodžie), která je uvedena v Kupní smlouvě jako část, která je přístupná pouze z kupovaného bytu a je určena výhradně k užívání vlastníkem bytu. Takto je lodžie popsána v závěru té části Kupní smlouvy ve které jsou vyjmenovany kromě jiného součásti ze kterých se skládá kupovaná jednotka - byt.
    V následující části Kupní smlouvy jsou vyjmenovány ty části nemovitosti, které tvoří společné části domu. Zde uvedena není. Jako společná část domu je však vyznačena ve schematech půdorysů jednotlivých podlaží.
    Je lodžie společnou částí částí domu? Je v souladu se zákonem použít na její případnou rekonstrukci prostředků z fondu oprav?
    Za odpovězené otázky děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 6. 2009 21:33

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 94.113.112.---

      lodžie společnou částí domu?
      Vaše kupní smlouva je zmatečná. Jak vymezuje společné části domu Prohlášení vlastníka?

      V literatuře se střídají dva názory: lodžie je/není společnou částí domu. Stavaři preferují, že je společnou částí domu. Právní pozitivisté vychází z ortodoxního výkladu § 2/g zákona č. 72/1994 Sb. a tvrdí, že lodžie přístupná z jedné jednotky není určená pro společné užívání.

      Judikatura také tápe.

      Použití dlouhodobé zálohy na opravy (fond oprav prakticky neexistuje) pak vychází z určení, zda lodžie je/není společnou částí domu.

      Moc jsem Vás nepotěšil, ale ten zákon je paskvil.

      Hezký den!

    • 23. 6. 2009 8:53

      R (neregistrovaný) 81.90.162.---

      Re: lodžie společnou částí domu?
      Mám dojem že lodžie a sklepy patří mezi společné části domu, zkuste se podívat na zákon č. 72 o vlastnictví bytů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).