Hlavní navigace

DPH Maďarsko, DPH Indie

  • (neregistrovaný) 85.71.73.---

    23. 6. 2009 13:51

    Dobrý den, mám 2 dotazy:
    1) firma vyveze do Maďarska své uzenářské výrobky a prodá je tam zákazníkům (neplátcům). Uvažuji správně, že z konečné ceny se musí odvést DPH 9%? Jen při dodání plátci, pro kterého by byla dodávka předmětem daně, by bylo osvobozeno od DPH.
    2) Mám fakturu z Indie za sw program. U dodavatele ani odběratele neuvedeno DIČ (odběratel je plátce DPH), jen adresa a telefon. Nemáte někdo zkušenost, co s DPH??
    Díky.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 6. 2009 22:23

      Radka (neregistrovaný) 85.135.93.---

      Re: DPH Maďarsko, DPH Indie
      Dobrý den,
      ad 1) Ano, odvedete DPH 9%, pokud objem prodaného zboží nepřesáhne limit stanovený Maďarskem pro zasílání zboží (téměř každá členská země má limit 35000 EUR). Pokud limit překročité, u nás žádné DPH, ale musíte se registrovat v Maďarsku a odvést daň dle tamějších předpisů.
      ad 2) nemám zkušenost, ale musíte zjistit, zda dodavatel je plátce či ne. Pokud je plátcem, měli byste odvést DPH v ČR dle § 108 odst. 1 písm. b zákona o DPH, pokud je neplátce, tak nic.
      Neporadím, jak zjistit a příp. prokázat FÚ skutečnost, že je dotyčný plátce či ne.
      Radka

    • 24. 6. 2009 10:44

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: DPH Maďarsko, DPH Indie
      ---
      V případě nákupu software od indické firmy se bude zřejmě jednat o "elektronickou službu"dle 10/6i, dle 10/7 jste povinni přiznat a zaplatit daň. Jedná se o firmu ze třetí země, je tedy úplně jedno jestli je v Indii plátcem daně či ne. Pak se ještě může jednat o dovoz, to by bylo v případě, kdyby Vám zaslali software "v krabici".

    • 24. 6. 2009 11:27

      J.P. (neregistrovaný) 85.71.73.---

      Re: DPH Maďarsko, DPH Indie
      Problém vidím ale v tom, že na indické faktuře není uvedeno DIČ a já nevím, kde ho sehnat - je to náležitost daň. dokladu. A v § 10/7 se píše "ZAHRANIČNÍ OSOBOU POVINNOU K DANI", tak asi JE rozhodující, jestli je plátce nebo není, nebo se pletu? Díky za rady.

    • 24. 6. 2009 15:35

      radka (neregistrovaný) 85.135.93.---

      Re: DPH Maďarsko, DPH Indie
      no, ´teď jsem se mrkla do zákona o DPH a je zřejmě rozdíl mezi osobou "registrovanou" k dani (plátce) a osobou povinnou k dani (všichni, kdo vykonávají soustavnou činnost). Tedy asi opravdu nezáleží, zda je indická firma plátce či ne. Přiznejte daň na výstupu a pro uplatnění odpočtu snad nebude tak rozhodující to DIČ, když se u zahraniční osoby nemusí jednat o registrovaného plátce. Zkuste je kontaktovat s žádostí o VAT, pokud nic nedodají, tak co.
      Asi jsem moc nepomohla

    • 24. 6. 2009 15:52

      radka (neregistrovaný) 85.135.93.---

      Re: DPH Maďarsko, DPH Indie
      Ještě mě napadlo. Vždyť se jedná o náležitosti daň dokladu dle § 32, tam je v odst.1 písm.a) uvedeno "popřípade její DIČ", takže to není povinné a vaše DIČ si tam prostě doplňte a máte splněno.

    • 24. 6. 2009 16:10

      J.P. (neregistrovaný) 85.71.73.---

      Re: DPH Maďarsko, DPH Indie
      Vlastně máte pravdu, díky za rady a trpělivost, ty zákony by měly mít "český překlad". :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).