Hlavní navigace

Jak je to se sociálkem při OSVČ vedlejší?

• (neregistrovaný) 194.149.119.---

23. 6. 2011 14:05

Dobrý den, prosím o radu. Co se týče daní a ŽL, jsem začátečník a naprostý laik a nějak se v tom všem nedovedu zorientovat... :( . ŽL mám od 01/2011 jako vedlejší činnost, jinak jsem zaměstnanec. Podnikám v oblasti poradenství a jako výrobce a prodejce uměleckého textilu- příjmy zatím horko těžko pokrývají výdaje. Znamená to tedy, že pokud se vejdu do částky příjmů (nebo zisku?) 59,373kč za rok, nemusím platit sociální? Zdravotní platí zaměstnavatel, že? Co je potřeba pak k takovému daňovému přiznání doložit, kromě potvrzení zaměstnavatele o příjmu za rok 2011? Je potřeba mít přesně evidované veškeré výdaje a příjmy (zisky)...? Děkuju předem za odpověd...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 6. 2011 14:28

autorka

Dobrý den,

OSVČ vedlejší nemusí v prvním roce podnikání platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Doplatky a případné zálohy na další období se stanoví dle výše příjmů po odpočtu výdajů (skutečné výdaje nebo výdaje stanovené procentem z příjmů, tj. paušální). Pokud nebude překročena stanovená rozhodná částka, tj. ročně cca 59 tisíc korun (příjmy po odpočtu výdajů) nemusí podnikatel platit důchodové pojištění. To však neplatí pro zdravotní pojištění.

Na konci roku podává OSVČ daňové přiznání a přehledy ČSSZ a zdravotní pojišťovně. Vždy je nutné evidovat příjmy. Výdaje pouze, pokud budou uplatněny jako skutečně vynaložené (ne paušální).

Další informace můžete najít v našich článcích věnovaných problematice OSVČ vedlejší. 

Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).