Hlavní navigace

Nevyplácení mzdy v termínu, ned. smlouvy

• (neregistrovaný) 79.98.72.---

24. 6. 2009 21:00

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat jestli nemáte zkušenost s touto situací:

1. pracovní smlouva na funkci obchodní asistentka - po roce jsem byla převelena na občasnou výpomoc a nyní další rok vykonávaná práce ve skutečnosti - pomocná síla ve výrobě

2. nevyplácení mzdy v termínu - opakovaně, mám kvůli tomu problémy s placení nájmu, telefonu a dalších plateb

3. rozdíl ve vyplacené částce a částce na výplatní pásce - zaměstnavatel tvrdí, že jsme si domluvili určitou mzdu a přes to nepřeplatí ...v mzdovém výměru mám jasně hrubou mzdu a ne smluvní mzdu

4. neplatí za zaměstnance sociální ani zdravotní pojištění - znamená to nějaká rizika pro zaměstnance?

5. vyplácení přesčasů "bokem" se sníženou hodinovou sazbou - čili chceš dělat přesčasy, tak za míň, základ děvčatům na montáži nestačí a tudíž přesčasy dělat musí

6. mám oprávnění vybírat na poště doporučené dopisy, které předávám majiteli, obávám se, aby mi jednoho kráného dne neřekl, že jsem mu nepředala nějaký dopis např. z úřadu a budu mít z toho problém, mám si od něj nechávat povtvrdit nějaký papír?

Díky za případné reakce!!!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 6. 2009 22:18

Olda (neregistrovaný) 77.48.51.---

Re: Nevyplácení mzdy v termínu, ned. sml
      1. Prostudujte § 41 ZP. Nenajdete zde žádný důvod, na základě kterého by Vás zaměstnavatel mohl převést na jinou práci. Dopouští se rozporu s pracovní smlouvou!
      2. Pokud neobdržíte mzdu do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, můžete okamžitě zrušit PP (§56/2). Samozřejmě hned podat žalobu na nevyplacené mzdy!
      3.Jestliže je rozdíl mezi vyplacenou mzdou a výplatní páskou, je to pro řešení OSSZ, ZP, FÚ a možná pro orgány činné v trestním řízení
      4.Určitě bych si ověřil na ZP a OSSZ, jestli Vás přihlásil k pojištění - při budoucím odchodu do důchodu byste měla problém Vy, protože nepojištěná doba se nezapočítává do odpracovaných let. Taktéž je nutné edochovat prac. smlouvy se všemi zaměstnavateli.
      5.Přesčasy "bokem" viz bod 3.
      6.Došlou poštu bych každopádně před odevzdáním napsal do knihy došlé pošty.
      Můj postřeh - u takového zaměstnavatele bych nepracoval!!!
      Zdravím. Olda

• 24. 6. 2009 23:11

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

ad2) Termín mzdy máte buď smluvený nebo ho určuje zaměstnavatel sám - samozřejmě ho dá na vědomí předem. Pokud nedostáváte mzdu ve smluvený nebo určený výplatní den a se zaměstnavatelem není řeč, můžete si stěžovat na inspektorátu, ale ti mu akorát můžou dát pokutu. Ale to nevyřeší Váš problém s včasnou výplatou. Pokud nemáte výplatní den přímo smluvený ve smlouvě, může ho zaměstavatel posunout třeba na konec měsíce. Zrušit okamžitě prac. poměr s nárokem na odstupné můžete pouze pokud by nevyplatil mzdu ani 15 dnů od splatnosti - a splatnost je až poslední den v měsíci a teprve po dalším marném uplynutí 15 dnů byste tak mohla učinit. Můžete také požadovat úroky za pozdě vyplacenou mzdu, ale zřejmě byste se musela soudit.

• 24. 6. 2009 23:15

Pokračování:
      ad3) Pokud Vám zúčtovává jinou mzdu a jinou vyplácí, tak to je jasné porušení. Předpokládám, že Vám zúčtovává na pásce méně než Vám vyplácí, čili že Vám něco vyplácí načerno bokem, obráceně by to nemělo smysl. Jenže v tom jedete taky, když si ty peníze načerno berete. Nerozumím, jak to myslíte s tím mzdovým výměrem a smluvní mzdou. Smluvní mzdou se rozumí hrubá mzda, která je přímo sjednaná v pracovní smlouvě - tuto sjednanou částku zěstnavatel měnit bez Vašeho souhlasu nemůže. Pokud ji nemáte sjednanou, pak zaměstnavatel vydá mzdový výměr (ať již měsíční mzdou nebo hodinovou) a tuto výši pak může sám měnit, musí jen zachovat zaručenou celkovou hrubou mzdu dle druhu práce. Nevím, jak je tomu u Vás.
      ad4) Pokud Vás přihlásil a pouze neodvádí odvody, je to jeho problém - on je dlužníkem. Pro důchod jsou důležité ELDP (evid. list důchodového pojištění), jehož kopii Vám musí každoročně dát (takto je to zavedeno od r. 2004, dříve se kopie nevydávaly).
      ad5) Přesčasy - náleží mzda za každou hodinu práce přesčas (nebo její část) plus 25% z hodinového průměru. Záleží na tom, jak se k tomu postaví ta děvčata.
      ad6) Určitě si dělejte soupis všech dopisů a dokladů, které mu předáváte a předejte mu je proti jeho podpisu.

• 25. 6. 2009 7:12

Kačer (neregistrovaný) 79.98.72.---

Špatně jsem to napsala, bylo to myšleno že nemám paušální mzdu, ale hodinovou... jsem trouba :o)

• 25. 6. 2009 7:23

Kačer (neregistrovaný) 79.98.72.---

Ještě mám další otázku...vztahuje se to i na, když mi mzdu nevyplatí celou? Máme tam zaměstnankyni, která stále nedostala proplacený přeplatek daně, který byl na výplatní pásce tuším k březnové výplatě.
      Víte já jsem se jednou ozvala, když už mi dlužil opravdu téměř do další výplaty, no a o mi odpověděl, že tím dávám najevo to, že nemám zájem o jeho firmu a že tam nechci pracovat. Bohužel jsem v situaci, kdy si příliš nemohu vybírat, nabídek práce je v současné době málo, ale jak to tak vypadá, odejdu asi za každou cenu, zadarmo nechce pracovat nikdo, to dá rozum.

• 25. 6. 2009 9:39

dfaf (neregistrovaný) 193.165.79.---

to musi bejt uzasna firma docela by me zajimalo co vyrabi..takovy pristup byva v "sektách" to jsou firmy co "zamestnavaji" lidi co vam napr. na ulivi nabizi listky do kin,divadel nebo pausaly =)..no v teto firme bych nepracovala..

• 25. 6. 2009 12:07

To platí i když víc než 15 dnů po splatnosti dluží i část mzdy, ale podle mého názoru ten přeplatek daně (tzn. zúčtování daní z loňského roku, přeplatky se vrací nejpozději v březnové mzdě) není mzdou ani náhradou mzdy, takže se nedá říci, že dluží mzdu nebo její část (ale to je můj úsudek). Já ty poměry ve Vaší firmě neznám, ale řekla bych, že má normálně finanční potíže, jako spousta dalších firem. I když Vám mzdu platí později, ale platí. A věřte mně, v mnoha jiných firmách to není lepší a myslím, že mnoho dalších firem, které zatím včasné placení zvládají, do toho ještě spadne.

• 25. 6. 2009 12:45

Kačer (neregistrovaný) 90.177.193.---

Smutné je to, že problémy trvají od loňského srpna a stále se to stupňuje. Jsou tu zaměstnanci, kteří nemají doplacené ani ty březnové ani dubnové mzdy, ale tím, že souhlasili, že jim to doplatí později si podepsali ortel, protože pokud nebude mít z čeho vyplácet tak se peněz dočkají asi za dost dlouho.
      Další věc týkající se vyplácení mezd - jsou pozdě, ale přece, ale z nezákonných zdrojů (obcházení podmínek poskytutí úvěrů a leasingu nebo daňové podvody, neodvádění plateb za zaměstnance) a protože to vím - nemám to z doslechu, mám pocit, že nemohu dále zůstat u této firmy už z morálních důvodů.
      Nevím jestli je moudré držet firmu nad vodou za každou cenu. A pokud si někteří podnikatelé myslí, že když to prochází jiným tak to můžou dělat taky a naše zákony jim to zpoloviny tolerují.... pak je někde chyba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).