Hlavní navigace

Fotobanka a DPH

  • (neregistrovaný) 90.179.215.---

    24. 6. 2011 16:06

    Dobrý den.

    Začala jsem letos prodávat své fotky ve fotobance v USA, bez živnosťáku, na základě autorského zákona. Dozvěděla jsem se, že od 1.4. jsou nějaké změny v DPH, ale při pokusu se v nich sama zorientovat jsem se beznadějně ztratila a prosím o radu.

    Celé se to odvíjí od toho, jestli mám povinnost registrovat se k DPH nebo ne. Prý je povinnost registrace, pokud přijmu službu ze zahraničí. Já sice prodávám fotky prostřednictvím fotobanky se sídlem v zahraničí (USA), ale té fotobance za to nic neplatím.

    Vše probíhá tak, že vystavím fotku ve fotobance a stanovím cenu, za kterou chci, aby se prodávala. Když si ji někdo koupí, tak nezaplatí mně, ale fotobance. Z prodejní ceny mi fotobanka vyplatí 30% (ale až poté, co můj výdělek z prodeje fotek dosáhne určité výše) a zbytek si ponechá. Mám to brát, jako že tím, že si fotobanka část prodejní ceny ponechává, jí vlastně platím za nějakou službu a vzniká mi tedy povinnost registrovat se k DPH? Nebo je to tak, že to fotobance zaplatil zákazník, co si kupoval fotky, já jí za žádnou službu nic neplatila a povinnost registrace mi tudíž nevzniká? Jestliže by byla pravdivá ta první možnost (tj. že já platím fotobance za službu), to bych jí těch 70%, co si z ceny ponechává, měla snad nějak fakturovat?

    Pokud by mi vznikla povinnost registrace k DPH, pak mi vyvstává další problém: jak a jestli vůbec mám odvádět DPH. Pročítala jsem zákon o DPH, ale nepochopila jsem, kterým § se mám řídit, abych zjistila, jestli můj příjem z fotobanky podléhá odvodu DPH ve státě prodejce (tj. bych ji musela odvést já tady v ČR), nebo ve státě zákazníka, nebo zda není dokonce osvobozený od DPH.

    V zákoně jsou uvedené různé možnosti, které se liší podle toho, jestli je zákazník soukromá osoba či firma, jestli je z ČR, z EU nebo ze státu mimo EU. Já ale tyhle věci o lidech, co si kupují mé fotky, vůbec nevím. Nijak s nimi nepřijdu do styku, oni platí fotobance, ne mně, a stáhnou si fotky z webu sami (automaticky po zaplacení), já jim nic nikam neposílám. Od fotobanky se dozvím akorát, kolik lidí si mé fotky koupilo, ale ne kdo ti lidé byli. Nebo to mám brát tak, že můj zákazník je fotobanka, když mi za ty fotky platí? Ta si ale ode mně přece nic nekupuje?

    Taky jsou v zákoně různé paragrafy podle toho, jestli se jedná o prodej zboží či služby. Tady s překvapením zjišťuji, že ač to zní divně, nevím, jestli je digitální fotka zboží nebo služba. Nezdá se mi, že by to bylo zboží - neposílám nic fyzicky, takže přes celnici zmiňovanou v zákoně to projít nemůže... Ale není to ani služba, vždyť nefotím na nějakou konkrétní objednávku. Tak co to vlastně je?

    A kdybych měla odvádět z příjmu od fotobanky nějakou DPH, tak z jaké částky vlastně - z celé prodejní ceny (kterou ale vůbec nedostanu), nebo jen z těch 30%, které mi vyplatí fotobanka?

    Předem moc děkuji za radu. Mám strach, abych něco nezameškala a aby mě pak na finančním úřadě nepopotahovali a nepokutovali.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 6. 2011 13:29

      autorka

      Dobrý den,

      Váš dotaz je bohužel velmi obsáhlý. V redakční poradně není prostor na rozsáhlejší odpověď.

      V každém případě, jak uvedla Jana Musilová, tisková mluvčí generálního finančního ředitelství,  při uplatnění daně z přidané hodnoty v uvedených případech může být více alternativ a bude záležet na posouzení jednotlivých podmínek. Obecně lze uvést, že dodání snímků do fotobanky, ať již formou přímého prodeje nebo fotobankou zprostředkovaného prodeje, se považuje za poskytnutí služby, přičemž službou je i postoupení autorského práva ve smyslu autorského zákona.  Povinnost zaregistrovat se vzniká poskytovateli služby podle § 94 odst. 11 zákona o dani z přidané hodnoty v případě, že by služba byla poskytnuta osobě registrované k dani v jiném členském státě s místem plnění podle § 9 odst. 1 téhož zákona, a to dnem poskytnutí služby.

      Doporučuji konzultaci s daňovým nebo účetním poradcem. Server Podnikatel.cz aktuálně k této tématice připravuje článek. Jeho vydání je plánováno na 14. 7. 2011.

      Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).