Hlavní navigace

Výpověď z pracovního poměru a těhotenstv

  • (neregistrovaný) 85.193.27.---

    10. 7. 2009 13:35

    Dobrý den, dne 18.6.2009 jsem obdržela výpověď z pracovního poměru danou zaměstnavatel z důvodu zrušení zaměstnavatele. Výpověď je dána v souladu s ust. § 52 odst. a) zákoníku práce z důvodu zrušení zaměstnavatele - budou zrušena všechna pracovní místa. Pracovní poměr končí dnem 31.8.2009 a bude vyplaceno odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Dnes jsem zjistila, že jsem těhotná. Vztahuje se na tuto situaci nějaká ochranná lhůta? Je možné nastoupit na neschopenku a tím posunout výpověď až po ukončení neschopnosti, i přesto, že se zaměstnavatel ruší? Jak to bude dál? Budu moci pobírat mateřskou a poté rodičovský příspěvek v normální výši, pokud budu nezaměstnaná? Pochybuju, že jako těhotná seženu jakékoliv nové pracovní místo. Prosím poraďte, co mám dělat.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 7. 2009 15:14

      Klára (neregistrovaný) 212.71.149.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru a těhote
      §54 ZP zákaz výpovědi se nevztahuje na výpověď dle § 52, písm. a)
      Na nemocenskou můžete jít, pracovní poměr vám skončí 31.8.2009, ale nemocenské dávku budete dostávat i po tomto datu. Pro výplatu PPM je ochranná lhůta 180 kal. dnů ode dne zániku pojištění.

    • 10. 7. 2009 16:10

      Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru a těhote
      Což znamená, že musíte stihnout nástup na mateřskou v období do 180 kal. po skončení pracovního poměru a tento nástup na mateřskou musí být 42 kal. dnů před předpokládaným dnem porodu. Pokud to takto stihnete, budete dostávat mateřské dávky na základě výdělků z tohoto bývalého pracovního poměru (a samozřejmě musíte mít splněnou i další podmínku - pojištění 270 kal. dnů ve dvou letech přede dnem porodu). Rodičovský příspěvek je dávka státní a na tu nemá vliv, zda budete či nebudete mít zaměstnavatele.

    • 20. 7. 2009 17:12

      HanaP (neregistrovaný) 78.136.130.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru a těhote
      Dobrý den, měla jsem podobný problém, zaměstnankyně nastupuje na PPM z titulu ochranné lhůty. Může nastoupit už 8 týdnů před očekáváným dnem porodu, tj. 56 dnů... Ověřeno na PSSZ, zákon č. 187/2006 Sb., §32, odst. 1, písmeno a... Kdyby to bylo jenom 42 dnů, pak by to naše bývalá zaměstnankyně "nestihla".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).