Hlavní navigace

Muž - rodičovská dovolená a žena - ppm

• (neregistrovaný) 83.240.69.---

21. 7. 2009 15:30

Dobrý den,
    chtěla bych se informovat o nastalé situaci. Manžel je od 6měsíce dcery na rodičovském dovolené a já jsem chodila do práce, odpracovala jsem 270 dní (jsem znovu těhotná a mám tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství).
    Muž by měl pobírat RP do 27.11.2009 (kdy budou dceři 2r) , ale já bych měla nastoupit na mateřskou 1.9.2009 (tj. 6týdnu před plánovaným porodem).
    Přijdeme tedy o nárok na rodičovský příspěvek dnem nástupu na mateřskou (tj.6 týdnu před porodem), nebo až dnem narození druhého dítěte (když se RP pobírá na nejmladší dítě??)

Problém je v tom, že manžel dělá ve státních složkách a nechtějí ho vzít zpět do práce dříve, než 27.11.2009 (kdy 1. dcera dovrší 2 let), ale já na druhou stranu porodit musím(to se bohužel oddálit nedá) a tak přijdeme téměř o polovinu příjmů v domácnosti (což ale nikoho moc nezajímá).

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 7. 2009 16:33

Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Muž - rodičovská dovolená a žena - p
      >Dobrý den,
      >chtěla bych se informovat o nastalé situaci. Manžel je
      >od 6měsíce dcery na rodičovském dovolené a já jsem
      >chodila do práce, odpracovala jsem 270 dní (jsem znovu
      >těhotná a mám tak nárok na peněžitou pomoc v
      >mateřství).
      >Muž by měl pobírat RP do 27.11.2009 (kdy budou dceři
      >2r) , ale já bych měla nastoupit na mateřskou 1.9.2009
      >(tj. 6týdnu před plánovaným porodem).
      >Přijdeme tedy o nárok na rodičovský příspěvek dnem
      >nástupu na mateřskou (tj.6 týdnu před porodem), nebo až
      >dnem narození druhého dítěte (když se RP pobírá na
      >nejmladší dítě??)
      >
      >Problém je v tom, že manžel dělá ve státních složkách
      >a nechtějí ho vzít zpět do práce dříve, než
      >27.11.2009 (kdy 1. dcera dovrší 2 let), ale já na druhou stranu
      >porodit musím(to se bohužel oddálit nedá) a tak
      >přijdeme téměř o polovinu příjmů v domácnosti (což ale
      >nikoho moc nezajímá).

Ať už byste rodičovský příspěvek pobírala Vy nebo ho pobírá manžel - nenáleží od započetí pobírání mateřských dávek. To, že manžela nechtějí vzít zpět do práce nesouvisí s dobou jeho pobírání nebo nepobírání rodičovského příspěvku a s tím, že pracuje pro stát, ale s tím, že si zřejmě požádal o rodičovskou dovolenou do 2 let dítěte a zaměstnavatel (jakýkoli) není povinen umožnit návrat do práce dřív, než uplyne doba rodičovské dovolené, o kterou si zaměstnanec požádal. Rodičovská dovolená s pobíráním rodičovského příspěvku nesouvisí. Rodič. příspěvek je název státní dávky a rodič. dovolená je název volna u zaměstnavatele - on zřejmě o toto volno požádal do 2 let dítěte a oni tam za něj zřejmě mají zástup.
      >

• 11. 9. 2009 11:00

Jana S. (neregistrovaný) 83.240.69.---

Re: Muž - rodičovská dovolená a žena - p
      TAk to u nás nadále pokkračuje...

- manžel nastoupit do zaměstnání nemuže(pže ze zákona zaměstnavatel NEMUSÍ NIC)

- já mUSÍM ze zákona 6 týdnu před plánovaným termínem porodu na MD

- o rodičovský příspěvek na 1. dceru tedy přijdeme nástupem na PPM s druhým dítětem (to už jsme se s tím vyrovnali :-D)

- manžel si zjistil na zdravotní pojišťovně, že si snad NEmusí zaplatit zdravotní pojištění ( i přes to že už nepobírá RP a není ŽENA na rodičovské dovolené (takhle je to bohužel v zákoně o zdravotních pojišťovnách))

- sehnal si tedy nějaký přivýdělek, pže jako "zaměstnaný" se namuže nahlásit na ÚP ( tak má přivýdělek na dohodu o provedení práce), pže samozřejmě bez peněz 3 měsíce být nemužem....

A teď jak postupovat když budu v porodnici, máme dítě 2 roky a on s ní bude muset zustat doma a starat se o ni, a nemuže jít přivydělávat peníze....??? má nějaký nárok na OČR nebo na něco...????....

Fakt se mi libí že v tomto státě je zaměstnacem je pro některé uřady... zrovna jak se to státu hodí... jsem ponaučena, pokud se budu rozhodovat, zda mít ještě nějdy nějaké dítě, tak si asi nejdřív pujdu udělat ještě jednu VŠ a to práva, protože tohle mě nebaví....
      Je vidět jak se stát stará o lidi, co chtějí mít děti a chtějí u toho i pracovat, nebo nastoupit dřív do práce....:-(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).