Hlavní navigace

Změna režimu DPH-kontrola.

• (neregistrovaný) 88.102.77.---

30. 7. 2009 15:00

Dobrý den, poprosím zkušenější o kontrolu : vedu účetnictví, s.r.o. se k 1.7. stává plátce DPH. Ke 30.6. provedena inventura zboží (vše bylo nakoupeno včetně DPH), bylo evidováno na účtě 132.
    K 30.6. jsem podle inventury zaúčtovala skutečně prodané zboží
    504/132 a na účtě 132 zůstalo včetně DPH. K datu DPH 1.7. jsem vnitřním dokladem provedla zaúčtování 343/132. Je toto účtování správně ? Trošku jsem se zamotala v příspěvcích, že by DPH při změně režimu mělo být výnosem, ale já jsem ho logicky neměla předtím v nákladech. Děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 7. 2009 11:55

annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

Re: Změna režimu DPH-kontrola.
      1) Musí být provedna inventura zboží nakoupeného zboží od plátců 1 rok před registrací. Což bude jistě náročnější na zpracování podkladu pro uplatnění DPH, pokud jsou i zásoby starší než 1 rok před registrací a pokud jsou pořizovány jak od plátců, tak od neplátců. Dále je nutno mít inventuru provedenou dle jednotlivých sazeb DPH.
      2) Můžete mít účtováno 343/132, ale i 343/6xx. Rozhodnutí je na vás. Pokud budete účtovat snížením stavu na účtru 132, pak zřejmě budete muset upravit i ceny ve skladové evidenci. Pokud budete účtovat ve prospěch výnosů, při prodeji budete účtovat vyšší částky do nákladů .

• 1. 8. 2009 7:57

Jaruna (neregistrovaný) 88.102.77.---

Re: Změna režimu DPH-kontrola.
      Děkuji moc za odpověď, při mém účtování 343/132, jsem ve skladové evidenci ponižovala NC jednotlivých položek(o výši DPH). Mám jich pouze 16 a jsou všechny nakoupené od jednoho plátce DPH, takže žádná zdlouhavá práce ! Stav skladu k 1.7. mi sedí s účtem 132.Hezký víkend !

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).