Hlavní navigace

Registrace studenta jako OSVČ

  • (neregistrovaný)

    29. 6. 2011 22:47

    Dobrý den,
    jsem student VŠ a chtěl bych vykonávat ilustrátorskou práci jako vedlejší činnost ke studiu - jednalo by se o autorské práce, tudíž předpokládám není potřeba živnost. Vyčetl jsem několik informací, ale spousta věcí mi stále není jasná. Pokud tedy chci toto vykonávat, musím se ohlásit jako OSVČ na své pojišťovně, FÚ a sociálce (alespoň doufám). Moje otázky:
    1) Toto musím udělat na každém úřadě samostatně nebo lze použít nějaký jednotný formulář jako u zakládání živnosti?
    2) Platí se za to nějaký poplatek?
    3) Rozumím tomu dobře, že za mě v době studia bude stále platit pojištění stát?
    4) Za pár měsíců mě nejspíše čeká přerušení studia, můžu v takovém případě změnit činnost na hlavní? A co to obnáší?

    Děkuji moc za radu!!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 6. 2011 6:40

      autorka

      Dobrý den,

      postupně k Vašim dotazům:

      1) Toto musím udělat na každém úřadě samostatně nebo lze použít nějaký jednotný formulář jako u zakládání živnosti?

      V tomto případě se přihlašujete na každý úřad zvlášť. Jednotný formulář je jen v případě živností.

      2) Platí se za to nějaký poplatek?

      Za registraci se poplatky neplatí.

      3) Rozumím tomu dobře, že za mě v době studia bude stále platit pojištění stát?

      Budete OSVČ vedlejší z důvodu studia. V prvním roce neplatíte zálohy. Doplatky a případné zálohy na další období podle výdělku. 

      4) Za pár měsíců mě nejspíše čeká přerušení studia, můžu v takovém případě změnit činnost na hlavní? A co to obnáší?

      Po dobu přerušení studia se změní činnost vedlejší na činnost hlavní automaticky. Musíte platit minimální zálohy na pojistné.

      Dagmar Kučerová ;)    
       

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).