Hlavní navigace

Nosné břemeno

 • (neregistrovaný) 85.135.91.---

  10. 8. 2009 7:23

  Dobrý den,
  pracuji ve skladě a mám dotaz kde můžu najít informace o zvedání a váhového rozložení na jednu osobu?
  Vím, že existuji tabulky kde je rozdeleno kolik muže zvednout muž a žena a také jaké limity jsou na den pro zvedání.
  Jedná se mi o to, že zaměstnavatel snižuje náklady a tudíž na práci na kterou jsme byli v minulosti dva, tak nyní chce mít jeden a půl člověka na den. Myslím si že to není možné ze zákona neboť u nás se pohybuje váha výrobku ve většine nad 50kg. Tato oblast je navíc přístupná zákazníkům tudíž měli bychom být dva vždy na směně pokud chceme něco naložit. Mé otázky jsou: existuje nějaké přesné znění kolik můžu zvednout za den?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 8. 2009 7:36

   Ija (neregistrovaný) 193.86.121.---

   Re: Nosné břemeno
   zákon 361/2007 - kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci....
   § 29 Hodnocení zdravotního rizika, hygienické limity, bližší požadavky na způsob organizace práce a pracovní postupy, informace k ochraně zdraví
   (2) Hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného mužem při občasném zvedání a přenášení je 50 kg, při častém zvedání a přenášení 30 kg. Hygienický limit pro kumulativní hmotnost ručně manipulovaného břemene mužem je 10 000 kg za osmihodinovou směnu. Hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene mužem při práci vsedě je 5 kg.
   (5) Občasným zvedáním a přenášením břemene se rozumí přerušované zvedání a přenášení břemene nepřesahující souhrnně 30 minut za osmihodinovou směnu; častým zvedáním a přenášením břemene se rozumí zvedání a přenášení břemene přesahující souhrnně 30 minut za osmihodinovou směnu.
   (6) Jde-li o práci ve směnách delších než osmihodinových, přípustné minutové hodnoty celkové fyzické zátěže mužů nebo žen musí být sníženy o 20 % a kumulativní hmotnost zvedaných a přenášených břemen muži nebo ženami nesmí být zvýšeny o více než 20 % v žádné směně.
   (8) Při přepravě břemene pomocí jednoduchého bezmotorového prostředku nesmí svalové síly tlačné vynakládané
   a) mužem překročit hodnotu 310 N a tažné 280 N,
   b) ženou překročit hodnotu 250 N a tažné 220 N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).