Hlavní navigace

Vysvětlení pojmu

 • (neregistrovaný) 90.176.227.---

  11. 8. 2009 21:19

  prosím o polopatické vysavětlení následující věty ze ZDPH:Osoba povinná k dani se sídlem, místem podnikání nebo provozovnou v tuzemsku, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, je osvobozena od povinnosti registrovat se jako plátce a není oprávněna podat přihlášku k registraci. Pokud tato osoba začne uskutečňovat zdanitelná plnění nebo plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně, je povinna podat přihlášku k registraci .
  Jedná se mi hlavně o termín bez nároku na odpočet, s nárokem na odpočet... Moc díky.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 8. 2009 6:15

   annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

   Re: vysvětlení pojmu
   1) Zdanitelná plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet jsou uvedena v §§ 51 až 62. Jde o plnění, kdy plátce nemá nárok na odpočet daně na vstupu.
   Příklad:
   Budete provozovat pojišťovací činnost - § 55. Pokud nebudete mít žádnou jinou činnost, pak nelze ani podat přihlášku k registraci. Pokud např. ve vlastní nemovitosti zahájíte prodej zboží, pak jste povinni podat přihlášku k registraci při splnění podmínek dle ZDPH (např. výše obratu). Pak u zboží máte nárok na odpočet daně, ale u výdajů souvisejích s pojišťovací činnosti nárok na odpočet daně není = pojišťovací činnost je osvobozena od DPH na výstupu BEZ NÁROKU NA ODPOČET DANĚ. Pokud by jste provozovali jak pojišťovací činnost, tak i prodej zboží ve stejné nemovitosti, tak výdaje související s nemovitostí, které nelze přiřadit ani k jedné z uvedených činností, musíte krátit krátícím koeficientem.

   2) Zdanitelná plnění osvobozená na výstupu s nárokem na odpočet jsou uvedena v §§ 63 až 71f. Tato plnění jsou na výstupu osvobozená od DPH, ale u výdajů souvisejících s těmito činnostmi máte nárok na odpočet daně na vstupu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).