Hlavní navigace

Exekuce

• (neregistrovaný) 195.39.93.---

12. 8. 2009 14:37

Dobrý den,

zaměstnanci provádíme srážky ze mzdy - HOME credit, je to stará záležitost z roku 2005. A teď mi přišla exekuce na nepřednostní pohledávku.
    Jak postupovat, přestat srážky ze mzdy na HOME Credit a srážet exekuci nebo srážet srážky na Home credit a co zbyde posílat na exekuci?

Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 8. 2009 15:34

... (neregistrovaný) 193.86.121.---

Re: Exekuce
      Jsem toho názoru, že srážet exekuci přednostně (srážka ze mzdy pro Home Credit nesmí bránit nařízené exekuci dle §148 odst.2 zákoníku práce) a pouze se souhlasem zaměstnance nad rámec provedené srážky pohledávku Home Creditu.

• 12. 8. 2009 15:41

Tak po přečtení §148 odst.1 ZP pochyby ustoupily - exekuce má přednost.

• 13. 8. 2009 13:05

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

No, já tedy nevím - v mém zákoníku práce se v § 148 odst. 1 píše, že přednost má daň a pojistné :-)).
      Podle Čl. XLIV zákona 264/2006 - Přechodné ustanovení
      "Srážky se mzdy na základě dohod o srážkách ze mzdy a z jiných příjmů uzavřené přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se provádějí podle dosavadních právních předpisů;..."
      Pokud srážíte pro Home Credit podle dohody z roku 2005, zařadí se nově došlá exekuce až za něj.

• 13. 8. 2009 14:49

jj, máte pravdu, v §148 odst. 1 písmena a)b) mi mozek přeměnil za odst. 1 a 2
      Už jsem párkrát marně vyzýval k diskuzi výkladu §148 odst. 2. Takže znovu - jak si vyložit větu:"Ve větším rozsahu je možné srážky ze mzdy provést jen na základě dohody o srážkách ze mzdy, nebude-li provádění jiných srážek zkráceno"? Že má dohoda ustoupit exekuci nebo že pořadí je zachováno a srážka na dohodu se sníží např. z 10000 Kč na 2310Kč?

• 13. 8. 2009 15:54

Anna* (neregistrovaný) 81.144.242.---

>>>>>zaměstnanci provádíme srážky ze mzdy - HOME credit,
      >>>>>je
      >>>>>to stará záležitost z roku 2005. A teď mi přišla
      >>>>>exekuce na nepřednostní pohledávku.

>>>>
      >>>>Jsem toho názoru, že srážet exekuci přednostně
      >>>>(srážka
      >>>>ze mzdy pro Home Credit nesmí bránit nařízené exekuci
      >>>>dle §148 odst.2 zákoníku práce) a pouze se souhlasem
      >>>>zaměstnance nad rámec provedené srážky pohledávku
      >>>>Home
      >>>>Creditu.
      >>>
      >>>Tak po přečtení §148 odst.1 ZP pochyby ustoupily -
      >>>exekuce má přednost.
      >>***

>Už jsem párkrát marně vyzýval k diskuzi výkladu §148
      >odst. 2. Takže znovu - jak si vyložit větu:"Ve větším
      >rozsahu je možné srážky ze mzdy provést jen na základě
      >dohody o srážkách ze mzdy, nebude-li provádění jiných
      >srážek zkráceno"? Že má dohoda ustoupit exekuci nebo
      >že pořadí je zachováno a srážka na dohodu se sníží
      >např. z 10000 Kč na 2310Kč?
      Ale já na ten Home Credit nesrážím víc než je možné podle OSŘ (1/3). A od ledna 2007 už dohodu o srážkách ze mzdy nemůže sepisovat kdekdo, zaměstnavatel musí akceptovat poze dohodu o srážení výživného, jinak je dohoda o srážkách možná pouze mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. A upřímně řečeno, nevím, proč by měl zaměstnavatel takové dohody uzavírat.
      Pokud jde o cyklické odkazy mezi paragrafy v zákoníku práce (ve 148 odkaz na 147, v něm na 146, tam na 327, ve 149 na 146 a tak dále), fakt nevím, jak je to myšleno. Nejsouc právníkem, plácám se v tom jak umím - a někdy i zapochybuji, zda to chápe ten, kdo to takhle sepsal... To je taky důvod, proč jsem na vaše výzvy k diskuzi na toto téma, ač jsem je zaznamenala, nezabrala.

• 14. 8. 2009 7:32

Dík za názor, taky nevím, proč by si měl zaměstnavatel přidělávat práci a na jeho místě bych vycházel zam-ci vstříc pouze v rámci zákonných povinností, bohužel váš názor není odpovědí na žádnou z mnou položených otázek výše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).